Trójmiejskie Drogi Krzyżowe

Piotr Piotrowski

publikacja 23.03.2024 18:04

W Gdańsku i Gdyni w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową na ulice ruszyły tłumy pątników. Nad Motławą krucyfiks towarzyszył ludziom pracy, w "Mieście z morza i marzeń" na nabożeństwie tradycyjnie zgromadzili się reprezentanci wszystkich mieszkańców.

Trójmiejskie Drogi Krzyżowe Na jednej z gdyńskich ulic abp Tadeusz Wojda niósł w procesji krzyż. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Od wielu lat Gdyńska Droga Krzyżowa jest spektakularnym pokazem wiary i przywiązania do tradycji Wielkiego Postu. Tak było również 22 marca wieczorem, gdy zgromadziły się rzesze mieszkańców w różnym wieku, wszelkich zawodów i grup społecznych. Gdynianie w różnym wieku po raz kolejny wyruszyli na trasę nabożeństwa, rozpoczynając ją w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy gdyńskiej bazylice.

Abp Tadeusz Wojda, który prowadził nabożeństwo, w czasie krótkiej modlitwy w świątyni powiedział: „Potrzebujemy dźwigania tego krzyża, abyśmy na tej drodze odnajdywali naszą tożsamość chrześcijańską, budowali naszą wiarę, nasze rodziny, bronili życia od poczęcia do jego naturalnego zakończenia. Podczas naszej gdyńskiej Drogi Krzyżowej będziemy modlić się o wolność, zgodę narodową i pokój w kraju.”

Następnie wierni przeszli ulicami Śródmieścia pod krzyż na Kamiennej Górze, rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu tradycyjnie towarzyszył kilkumetrowy, drewniany krzyż. Między kolejnymi stacjami przekazywali go sobie m.in. członkowie ruchów i wspólnot lokalnego Kościoła, młodzież, Kaszubi, samorządowcy, stoczniowcy i kapłani. Na czele Gdyńskiej Drogi Krzyżowej szła kampania honorowa Marynarki Wojennej i marynarze, którzy jako pierwsi nieśli krzyż. Wierni zakończyli pątniczą drogę na Kamiennej Górze.

- Dzisiejsza modlitwa i rozważania pasyjne wprowadzają nas w klimat rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia. Przez kolejne dni osoba Jezusa Chrystusa będzie nam towarzyszyć, razem z nim przeżywać będziemy wydarzenia jego męki i śmierci, a następnie radosnego zmartwychwstania. To największa i najważniejsza prawda - zakończył metropolita gdański.

Natomiast w Gdańsku w piątek odbyło się kilka nabożeństw Drogi Krzyżowej, wśród nich po raz pierwszy Droga Krzyżowa Ludzi Pracy, współorganizowana przez NSZZ "Solidarność". Kilkadziesiąt osób rozpoczęło ją Mszą św. w bazylice św. Brygidy. Następnie pątnicy, w znacznej liczbie związkowcy Regionu Gdańskiego wraz z pocztami sztandarowymi, przeszli przez miasto do kościoła św. Franciszka na gdańskim Emaus. Jedną ze stacji umiejscowiono u stóp Pomnika Poległych Stoczniowców nieopodal Stoczni Gdańskiej. Nabożeństwo było jednym z wydarzeń obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmieci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.