Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • krzysztof stępiński
    08.02.2013 14:32
    Odnosząc się do opisu pod zdjęciem wieżowców przy Nabrzeży Prezydenta w Gdyni:
    "Sea Towers. Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Dla jednych nowa wizytówka miasta, dla drugich architektoniczna pomyłka szpecąca nadmorski krajobraz"

    Jedno nie wyklucza drugiego. Wizytówka w rozumieniu architektonicznym może być jednocześnie pomyłką urbanistyczną.

    Architektonicznie rzecz biorąc wieżowce Sea Towers pod względem zestawionych ze sobą brył i ich ukształtowania są ciekawym przykładem wieżowców o wysokości 10-150m. Mogłyby stanąć w każdym mieście w dzielnicy przeznaczonej pod zabudowę o podobnej wysokości. Na pewno stanowiłyby ozdobę takiej dzielnicy.

    Czy nadmorska miasta zyskała na budowie wieżowców? Czy raczej zyskały same wieżowce poprzez wyjątkową lokalizację? Czy wizytówka jest wizytówką miasta czy wieżowców?

    Wieżowce , wysokie na ponad 100 m wielokrotnie przewyższają otaczającą je, ukształtowaną zabudowę, o wysokości ok. 25 m, a nawet naturalne formy krajobrazu takie jak Kamienna Góra i Kępa Oksywska, o wysokości ok.50 m.. Przy takich dysproporcjach wysokości ich bryły są oderwane od otocznia i stanowią rodzaj hiperdominanty w nadmorskiej części śródmieścia.

    Wieżowce Sea Towers, jako nie nawiązujące harmonijnej relacji z zabudową śródmieścia Gdyni i jego naturalnego otoczenia nie są więc wizytówką miasta ani nawet nadmorskiej jego części, lecz samych wieżowców.
    Przekaz wizytówki jest jasny: "wieżowce ponad wszystko".

    Dopuszczenie wysokości zabudowy, przewyższającej wielokrotnie nie tylko wysokość ukształtowanej sąsiedniej zabudowy, ale nawet naturalny krajobraz nadmorskich wzgórz morenowych, jest więc w rozumieniu ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym pomyłką urbanistyczną.

    W nadmorskich miastach średniej wielkości, o ukształtowanej zabudowie, z dominującym naturalnym krajobrazem, takich jak np San Sebastian, z którym można porównywać Gdynię, nie popełnia się takich pomyłek.

    Krzysztof Stępiński
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy