Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biała wstążka na znak protestu

10 grudnia zakończyła się największa na świecie akcja sprzeciwiająca się przemocy wobec kobiet. Przypięta do ubrania biała wstążka miała symbolizować brak zgody mężczyzn na stosowanie prawa silniejszego.

Kluczowymi datami kampanii są 25 listopada, czyli Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet i 10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. A wszystko zaczęło się od wydarzeń grudniowych w 1989 roku w Kanadzie. W budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 14 innych osób ranił, bo jak twierdził, kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. W konsekwencji tych wydarzeń, dwa lata później mężczyźni w Kanadzie postanowili w ramach sprzeciwu wobec przemocy, wyjść na ulicę z przypiętymi do ubrań białymi wstążkami – znakiem niewinności.

W ramach kampanii w kilku miastach naszej diecezji odbyły się akcje informacyjne, konferencje, dyskusje i spotkania mające na celu zatrzymanie przemocy.

W gdyńskich szkołach uczniowie uczestniczyli w warsztatach, pokazach filmowych oraz rozmowach z psychologami. W wybranych punktach Gdyni oraz Pruszcza Gdańskiego przechodniom rozdawano ulotki informacyjne, plakaty i białe wstążki. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym miała miejsce konferencja „Procedura Niebieskich Kart – wielkie nadzieje”. Kampania zakończyła się warsztatami medialnymi dla gdyńskiej młodzieży "Twarze pomagania". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama