Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kaszubi do Ziemi Świętej

‒ Jesteśmy wierni temu, co w 1987 r. powiedział do Kaszubów bł. Jan Paweł II: „Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości” ‒ mówi Arkadiusz Goliński, koordynator pielgrzymki.

Ponad 160 uczestników Kaszubskiej Pielgrzymki do Ziemi Świętej wyruszyło 10 marca z gdańskiego lotniska, aby odsłonić tablicę z tekstem „Magnificat” w języku kaszubskim. Zawiśnie ona na ścianie dziedzica sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety w Ain Karem.

‒ Okazało się, że to właśnie kaszubska tablica jako ostatnia znajdzie się na dziedzińcu sanktuarium. Kustosz Ziemi Świętej zapowiedział, że nie będzie wydawał kolejnych pozwoleń. Jest to wielkie wydarzenie ‒ uważa Goliński.

Tablica stanowić będzie szczególne dziękczynienie społeczności kaszubskiej za lata wolności i przemian, jakie po roku 1989 nastąpiły w Polsce. ‒ Dziękujemy za całe dobro, które wydarzyło się na Kaszubach, na Pomorzu po 1989 r. Za to, że udało nam się wprowadzić naukę języka kaszubskiego do szkół, za pozytywne przemiany w życiu obywatelskim, za nasze samorządy, w których staliśmy się prawdziwymi gospodarzami ‒ wyjaśnia Goliński.

Trzem grupom pątników osobiście przewodniczą bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, oraz Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Honorowo inicjatywę swoim patronatem objęli także abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, i abp Henryk Muszyński, prymas senior.

Podążając śladami Chrystusa, pielgrzymi odwiedzą m.in. kościół Pater Noster, gdzie zawisła w 2000 r. pierwsza historyczna tablica z tekstem modlitwy „Ojcze nasz” w języku kaszubskim. Nie zabraknie też nawiązania do kaszubskiego pielgrzymowania rybaków po „Môłim Mòrzu” z Jastarni i Kuźnic do puckiej fary. Na Jeziorze Galilejskim na połączonych łodziach odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Do koncelebry włączą się kaszubscy księża z diecezji pelplińskiej i gdańskiej. Tradycyjnym już duszpasterzem pielgrzymów w Ziemi Świętej będzie ks. dziekan Marian Miotk z Gniewina.

Organizatorami wyjazdu są franciszkańskie instytucje – Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku oraz Franciszkańskie Biuro Pielgrzymkowe „Patron-Travel”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama