Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pomorski Szlak Cysterski przejdź do galerii

23 kwietnia odbyło się w Pelplinie spotkanie na temat Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej województwa pomorskiego.

- Jesteśmy w fazie konsultacji dotyczących strategii rozwoju województwa pomorskiego na lata 2014-2020. Dzisiejsza konferencja uzmysłowi nam, czego możemy się spodziewać pod kątem szlaków kulturowych, a zwłaszcza szlaku cysterskiego i turystyki regionu - mówiła Alicja Słyszewska z Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej.

Wśród gości obecni byli: Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki i prezes Pomorskiej Organizacji Turystycznej, Krystyna Hartenberger-Pater z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, ks. inf. Stanisław Grunt, ks. Wincenty Pytlik z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, ks. Jan Plottke, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Starzynie, ks. prał. Zbigniew Zieliński, proboszcz katedry oliwskiej, oraz przedstawicielki Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej i samorządu gminy Koronowo. Spotkanie poprowadziła A. Słyszewska z DCIT w Pelplinie.

Zebrani rozmawiali o formach współpracy i możliwości zatrudnienia touroperatora, który odpowiadałby za promocję szlaku cysterskiego. A. Słyszewska opowiadała o aktualnej działalności szlaków. Przedstawiła również pomysł ankiety przygotowującej do przyznawania certyfikatów miejscom pocysterskim.

- Priorytetowym celem Departamentu Turystyki UMWP jest oferta turystyczna regionu - podkreślała M. Chełkowska. - Kultura jest inspiracją do rozwoju turystyki oraz fundamentem całego rozwoju województwa. Wszelkie dobra wynikające z dziedzictwa naturalnego i historii, wszystko to, co zawiera w sobie kultura, jest inspiracją do rozwoju turystyki. Nie odwrotnie. Dostrzegamy całą wagę i bogactwo historii województwa pomorskiego i wykorzystujemy to niebywałe dziedzictwo po to, by rozwinąć ruch turystyczny i na tej bazie budować ofertę. Chcemy by turysta, którego zainteresuje dana atrakcja, był klientem oferty kompleksowej, szeregu usług, jakie niesie ta atrakcja, co spowoduje, że ten turysta nie będzie jednorazowym klientem, ale tu wróci.

Głównymi celami Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej są - według M. Chełkowskiej:

- zachowanie i turystyczne wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego i naturalnego,

- zbudowanie całorocznej kompleksowej oferty,

- wzmocnienie rozpoznawalnego wizerunku regionu.

Szlak cysterski jest częścią wytyczonej na terytorium Europy trasy turystycznej, obejmującej dawne i obecne klasztory zakonu. Został utworzony w 1990 roku decyzją Rady Europy, z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z Clairvaux. W działania promocyjne i organizacyjne Pomorskiego Szlaku Cysterskiego wpisują się trzy główne kompleksy pocysterskie z województwa pomorskiego: Oliwa, Pelplin i Żarnowiec. Uczestniczą w nich także: Byszewo, Koronowo, Chełmno i Toruń z województwa kujawsko-pomorskiego oraz Bukowo Morskie położone w województwie zachodniopomorskim. O certyfikat starają się też miejscowości, w których usytuowane były tzw. kurie cysterskie, m.in.: Puck, Starzyno, Łęgowo i Mechowo, które już teraz organizują na swoim terenie imprezy utrwalające tradycje cysterskie.

Cystersi położyli ogromny wkład w rozwój regionu pomorskiego. Pomorska Pętla Szlaku Cysterskiego jest jedną z pięciu pętli tworzących sieć szlaku w Polsce, wpisanego w europejskie drogi kulturowe.

Już we wtorek, 7 maja o godz. 17, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Gdynia przy ul. 10 Lutego 24 ( I piętro, sala 107),  odbędzie się wykład "Pomorski Szlak Cysterski" wpisujący się w cykl wykładów "Pomorze o każdej porze". Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama