Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Świętowanie pod znakiem Orła Białego

Już 11 listopada gdańska Parada Niepodległości przejdzie ulicami miasta. Jak co roku, organizatorzy przygotowują dla uczestników coś nowego z bogatej historii Polski.

Tym razem motywem przewodnim Parady Niepodległości będzie Orzeł Biały. – Inspiracją tego symbolu był guzik – znaczek upamiętniający ofiary Katynia. Nie zdecydowaliśmy się jednak na skopiowanie akurat tej formy i ostatecznie postanowiliśmy przygotować wpinki z orłem według wzoru noszonego na żołnierskich czapkach w II RP – wyjaśnia Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM.

Motyw orła, który zawsze jednoczył, inspirował i dodawał odwagi tym, którzy go nosili, pojawi się także na naklejkach przygotowanych w 5 różnych wariantach: orzeł piastowski, orzeł Władysława Jagiełły, orzeł II RP oraz Rządu RP na Uchodźstwie i orzeł współcześnie znany. Naklejki trafią do uczestników parady. – Mamy nadzieję, że przede wszystkim dla dzieci i młodzieży stanowić to będzie element edukacyjny. Zbierając wszystkie 5 naklejek, będą mogły zobaczyć, jak zmieniało się nasze godło na przestrzeni wieków – tłumaczy A. Hlebowicz.

Tegoroczna Parada Niepodległości będzie również okazją do świętowania 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. – Pomyśleliśmy, że jest to świetna okazja, żeby podziękować i złożyć hołd wszystkim polskim żołnierzom walczącym za naszą obecną niepodległość – tym, którzy zginęli, oraz tym, którzy nadal są z nami – mówi A. Hlebowicz.

Jak zawsze, na Paradzie Niepodległości królować będą barwy biało-czerwone, nie zabraknie też marszałka Józefa Piłsudskiego (w tej roli aktor Florian Staniewski), grup rekonstrukcyjnych w strojach i mundurach z różnych epok historii Polski. Oprócz wojska w paradzie, zaprezentują się również motocykliści, rowerzyści i właściciele zabytkowych samochodów, kibice, Kaszubki, kluby hobbystyczne, szkoły i przedszkola. Swój udział potwierdzili także harcerze z Białorusi i Rosji oraz członkowie Związku Polaków na Białorusi oraz miejscy radni.

Organizatorzy zaznaczają, że wszelkie formy prezentacji – transparenty, przebrania, piękne mundury, pomalowane twarze, kokardy narodowe – są mile widziane i zachęcają posiadaczy do wzięcia z domu i przyniesienia na paradę przypinek, opasek, znaczków, szalików z godłem Polski oraz biało-czerwonych flag.

XIII Parada Niepodległości zacznie się o godz. 9 przy ul. Podwale Staromiejskie. Przemarsz ulicami Gdańska przewidziany jest na godz. 10. Uczestnicy przejdą: Podwalem Staromiejskim, Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, gdzie nastąpią krótkie przemówienia najważniejszych uczestników oraz zostaną złożone kwiaty. Przy akompaniamencie chóru uczestnicy odśpiewają hymn narodowy, a także znane pieśni patriotyczne. Organizatorzy przewidują zakończenie parady na godz. 11.45. – Wtedy też zaprosimy uczestników do bazyliki Mariackiej na Mszę św. za Ojczyznę lub na dalsze swobodne spędzanie czasu na Targu Węglowym na śpiewie, oglądaniu zabytkowych samochodów czy spacerach po okolicy – wyjaśnia A. Hlebowicz.

Ciekawostką poprzedzającą Pardę Niepodległości będzie „Wieczór Niepodległości", czyli propozycja spędzenia wieczorów (10 i 11 listopada) w gronie znajomych w gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało-czerwonymi, w których serwowane będą dania narodowe w specjalnych cenach. – Swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło ponad 30 lokali o różnym profilu, w tym jedna restauracja chińska – dodaje A. Hlebowicz.

Nowością dla wszystkich uczestników będą ustawione w Gdańsku monidła, czyli duże ścianki, do których wykorzystano plakaty nawiązujące do różnych wydarzeń historycznych z okresu II RP. Na ich tle będzie można zrobić sobie zdjęcie. Na wszystkich głównym motywem będzie Orzeł Biały.

Organizatorzy zapraszają do spędzenia Narodowego Święta Niepodległości w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. – 11 listopada to dzień wolny od pracy, dlatego staramy się, żeby każda parada była inna i na tyle wyjątkowa, by zamiast przed telewizorem, mieszkańcy Pomorza zdecydowali się spędzić czas na wspólnym świętowaniu – zaznacza A. Hlebowicz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama