Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pola Nadziei znów zakwitną żonkilami

- Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. dwóch trzecich kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część hospicja muszą zdobyć od ludzi dobrej woli i instytucji - mówi ks. Jędrzej Orłowski, dyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

Pomorskie hospicja po raz kolejny zjednoczą się w imieniu swoich podopiecznych. 24 kwietnia odbędą się Pola Nadziei. Znakiem rozpoznawczym akcji są wolontariusze, którzy na ulicach, skwerach, przed kościołami czy w centrach handlowych będą zbierali do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian kwiat żonkila symbolizujący nadzieję i solidarność z osobami u kresu życia.

Oprócz zbiórki pieniędzy, Pola Nadziei mają promować ideę opieki hospicyjno-paliatywnej. - Dla wielu osób hospicja wciąż kojarzą się z tzw. umieralniami, niewyobrażalnym cierpieniem, smutkiem, beznadzieją. Walczymy z tym stereotypem. Bo każde hospicjum to dom pełen ciepła, uśmiechu i nadziei - podkreśla ks. Orłowski.

Przez pomorskie ośrodki akcja organizowana jest już po raz piąty. Pieniądze będą zbierane na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną i Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się ok. 3000 chorych - dorosłych i dzieci.

Podczas finałowej niedzieli w każdym z ośrodków, które współtworzą akcję, przewidziano wiele atrakcji. Wśród nich zarówno te charakterystyczne - żonkilowe parady czy rodzinne festyny z animacjami dla dzieci, jak i wyjątkowe w każdym z czterech miast.

W Gdańsku wydarzenia skoncentrują się na Długim Targu. Goście będą mogli skorzystać z oferty stoisk ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi. Dietetycy, lekarze i trenerzy personalni będą doradzać, jak dbać o ciało i ducha. Nie zabraknie atrakcji dla aktywnych - bieżni, rowerków, a także niespodzianek dla dzieci.

Atrakcje gdyńskie odbędą się na Bulwarze Nadmorskim oraz przy kompleksie Gdynia Waterfront, gdzie - poza wydarzeniami muzycznymi i animacjami dla dzieci - dostępny będzie również ambulans do poboru krwi oraz prowadzone zapisy do bazy dawców szpiku kostnego.

W Sopocie uczestnicy Pól Nadziei spotkają się przy molo, gdzie wystąpią Katarzyna Rogalska, zespół Łosoś, Zespół Tańca Ludowego "Neptun" AWFiS. Usłyszymy również koncerty chóralne i zobaczymy pokazy akrobacji.

W Pucku centrum wydarzeń stanie się rynek. Zaplanowano tam koncert zespołu Lustro oraz degustację wyrobów cukierniczych kół gospodyń wiejskich.

Patronem honorowym Pól Nadziei jest m.in. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. "Gość Niedzielny".

Relacja z wydarzenia już wkrótce na: gdansk.gosc.pl oraz w 18. numerze "Gościa Gdańskiego" na 1 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama