Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rakoobrona na plaży

Kąpiele słoneczne to nie tylko złotobrązowa opalenizna i spora dawka witaminy D, ale także szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, ryzyko poparzeń oraz wystąpienia czerniaka złośliwego.

Organizatorzy ogólnopolskiego programu "Rakoobrona" po raz trzeci przeprowadzają Letnią Akcję Edukacyjną, zwracając uwagę Polaków na konieczność roztropnego przebywania na słońcu, a także umożliwiając bezpłatne przebadanie znamion.

– Z konsultacji z dermatologiem w ubiegłym roku skorzystało ponad 1300 osób. W tym roku zaoferowaliśmy plażowiczom aż 4 tygodnie bezpłatnych badań przy użyciu dermatoskopu, czyli urządzenia, które w dużym powiększeniu pozwala oszacować, jakie jest unaczynienie, wielkość znamienia, kolor, i w ten sposób kwalifikują, czy to jest zmiana łagodna czy złośliwa – wyjaśnia Katarzyna Galewska, szefowa kampanii "Rakoobrona".

Badanie znamion przeprowadzają lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – partnera Letniej Akcji Edukacyjnej RKBN. – Badanie dermatoskopem nic nie boli. Wystarczy lekarzowi pokazać znamię, a on szybko i sprawnie oceni, czy jest to zmiana, która powinna niepokoić – wyjaśnia Karolina Świątek, lekarka biorąca udział w akcji.

Czerniak złośliwy to nowotwór, który może być widoczny gołym okiem, a jego wczesne wykrycie daje 90 proc. szans na wyleczenie. – Dlatego, jeżeli po wakacjach zauważmy, że tzw. pieprzyk, który mamy od kilkunastu lat, zacznie zmieniać swój kształt lub kolor, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa. Nie bójmy się badania, gdyż wczesne rozpoznanie daje szanse na wyleczenie – podkreśla lekarka.

Większość zmian skórnych powstaje w wyniku przedawkowania słonecznych kąpieli. – Zawsze powinniśmy stosować tzw. fotoprotekcję, czyli kremy z filtrem. Jako lekarz, zawsze zalecam, aby był to filtr 50+, który w ponad 90 proc. blokuje przenikanie promieni słonecznych. Daje on najdłuższą i najlepszą ochronę, zapobiegając fotouszkodzeniu skóry. To jest najlepsza profilaktyka – wyjaśnia K. Świątek.

Oprócz porady specjalisty, osoby, które odwiedzą namiot "Rakoobrony", otrzymają ulotki informacyjno-edukacyjne. Mogą również sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety. Będzie także czas na rozmowę z organizatorami kampanii o profilaktyce onkologicznej. – Wiedza Polaków odnośnie czerniaka skóry jest coraz większa. Chronimy swoją skórę, a tych, którzy obawiają się wrócić z urlopu bez opalenizny, uspokajam. Najwyższy filtr cały czas daje nam możliwość zdobycia pięknej opalenizny, ale bez niebezpiecznych poparzeń słonecznych – mówi K. Galewska.

Z konsultacji z dermatologiem może skorzystać każdy, kto do 28 sierpnia w godz. 11–16 przyjdzie na plażę miejską w Gdyni do czarnego namiotu kampanii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama