Zapisane na później

Pobieranie listy

Po raz 13. akcja IPN "Zapal znicz pamięci"

Organizatorzy zapraszają, by 25 października zapalić znicze w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców na Pomorzu. W ramach Operacji Tannenberg i "politycznego oczyszczania gruntu" w pierwszych miesiącach II wojny światowej zginęło ok. 40 tys. Polaków.

Piotr Piotrowski

dodane 24.10.2020 11:41
0

Operacja Tannenberg to kryptonim niemieckiej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko polskim warstwom przywódczym na początku II wojny światowej. Hitlerowcy zamordowali wtedy wybitnych Polaków na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku.

W tym roku na terenie Oddziału IPN w Gdańsku wspomniane są szczególnie dwie osoby:

  • Hipolit Roszczynialski (1897-1939), działacz społeczno-polityczny, rotmistrz 18. Pułku Ułanów Pomorskich, wójt Rumi-Zagórza, rozstrzelany w Piaśnicy 11 listopada 1939 r.;

  • Robert Otto Małłek (1909-1939), urodzony w poddziałdowskim Brodowie, w rodzinie wschodniopruskich Mazurów. Kształcił się w ewangelickim Seminarium Nauczycielskim w Działdowie. Tam również wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Do wybuchu wojny był animatorem ruchu młodzieżowego w Związku Mazurów oraz nauczycielem szkoły powszechnej w Kurkach. 8 grudnia 1939 r. został rozstrzelany na Komornickiej Górze k. Działdowa. Symbolicznie można upamiętnić R.O. Małłka na cmentarzu w Komornikach.

Organizatorzy proszą uczestników akcji o zapalenie znicza w miejscu pamięci. Ze względu na epidemię zachęca się do indywidualnego i bezpiecznego udziału w akcji.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..