Nowy numer 48/2023 Archiwum

Z wizytą u Królowej Polskiego Morza przejdź do galerii

W sobotę rano spod gdyńskiego kościoła Ducha Świętego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej wyruszyły pieszo w kierunku Swarzewa tłumy śpiewających pielgrzymów. Na trasie dołączyli do nich mieszkańcy Kosakowa i Pierwoszyna.

 Rozmodlona grupa dotarła na miejsce tuż przed godziną 17. Wcześniej do Matki Bożej Swarzewskiej dotarły m.in. pielgrzymki z  sąsiednich kaszubskich miejscowości oraz Rumi, Redy i Wejherowa. Po nocnych czuwaniach i porannych niedzielnych Mszach św., o godzinie 10 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. – Chrześcijanin nigdy nie może myśleć, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara oznacza zawsze zaangażowanie i publiczne świadectwo – mówił w czasie kazania.

Na placu wokół kościoła jak zawsze rozstawione były konfesjonały. Pielgrzymi chętnie jednali się z Panem Bogiem. – Gdy tu jestem, zawsze idę do spowiedzi. To już taka moja mała tradycja – mówi Zbigniew z Wejherowa. – Mając bałagan w sercu, nie mógłbym zanieść swarzewskiego błogosławieństwa moim bliskim – dodaje.

Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny potrwa do niedzieli 16 września. Poszczególne dni będą poświęcone modlitwom za konkretne grupy społeczne. Poniedziałek będzie dniem modlitw rolników, wtorek – dniem chorych, środa – dniem rodziców, czwartek – dniem kierowców, piątek – dniem młodzieży i sobota – dniem dzieci. W tym czasie codziennie będzie można uczestniczyć w Mszach św. o godzinie 10 i 18. W niedzielę na zakończenie odpustu o godzinie 11 zostanie odprawiona Suma połączona z procesją teoforyczną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama