Uroczysta Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie zainaugurowała Rok Wiary w archidiecezji gdańskiej. Przewodniczył jej arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
- Zebraliśmy się tutaj, aby karmić się Słowem Bożym i Chlebem Życia - mówił do zgromadzonych w Katedrze wiernych abp Sławoj Leszek Głódź. - Trzeba dziś odwoływać do Ewangelii i tradycji Kościoła katolickiego, stąd symbole Jezusa Chrystusa w Łodzi Piotrowej. Może ona dryfować i zawracać, albo zatrzymywać się na mieliźnie. Ale ona mimo wszystko wciąż płynie, bo sternikiem jest Chrystus. Wiara to oparty na zaufaniu stosunek do Boga. W naszej Archidiecezji zawierzamy ten rok Matce Boskiej. Wiara to jeden z darów Bożych dany nam obok miłości. A jej drugie imię to Wierność.
W swojej homilii metropolita namawiał do głębszego i pełniejszego przeżywania wiary w Boga. Przestrzegł też przed zaufaniem, jakim współcześnie obdarowujemy często fałszywe autorytety nawołujące do życia bez wartości, bez zobowiązań, życia dającego ułudę beztroski i przyjemności. Arcybiskup mówił tez o fałszywym obrazie świata przedstawianym przez media i promowanych przez nie fałszywych autorytetach.
- Niedawno część naszych parlamentarzystów wzniosła się ponad szczyt Skały Tarpejskiej, z której Spartanie zrzucali niekształtne dzieci - mówił abp Głódź. - Usłużne media natychmiast poinformowały, że ci posłowie są nieludzcy, bo chorzy zawsze muszą być nieszczęśliwi, a tylko szczęśliwi mają prawo do życia. Czy tak ma wyglądać projekt szczęśliwego świata bez zobowiązań? Ochrona życia może i powinna wypływać z przesłanek nauki i wiary. Bo to nie tylko kwestia wiary. A dziś świat udziela głosu współczesnym Herodom i Piłatom. Przy czym gorsi i groźniejsi są chyba owi Piłaci umywający ręce.
Arcybiskup odwoływał się też do przesłania II Soboru Watykańskiego i wspomniał o jego ogromnej spuściźnie, której fundamentalną częścią jest Katechizm Kościoła katolickiego.
Słów metropolity wysłuchało kilka tysięcy osób. Wśród zgromadzonych w Katedrze nie zabrakło przedstawicieli wspólnot katolickich z pocztami sztandarowymi oraz reprezentantów innych wyznań zaproszonych na dzisiejsze uroczystości.