W śpiewaniu gospel najważniejsze są zaangażowanie i otwartość na Ewangelię – przekonuje Ewa Malinowska, chórzystka sopockiego Grace Gospel Choir.
O prawdziwości tych słów mogli się przekonać w minioną niedzielę słuchacze koncertu wieńczącego dwudniowe Ogólnopolskie III Warsztaty Gospel. 100-osobowa grupa chórzystów zaśpiewała przy akompaniamencie brytyjskiego pianisty Emmanuela Waldrona oraz trójmiejskich muzyków – Natalii Wicy (saksofon), Mateusza Hoppe (piano), Jarosława Bielawskiego (perkusja) i Janusza Wawrzynowicza (bas).
Na początku była fascynacja
Warsztaty zorganizowano po raz trzeci. W tym roku okazją była ósma rocznica powstania Grace Gospel Choir. Zaczęło się bardzo skromnie – wspomina Ewa Malinowska. – W 2004 roku w Gdańsku odbyły się warsztaty zorganizowane przez zapaleńców, którzy z muzyką gospel zetknęli się w różnych okolicznościach. Ja pokochałam tę muzykę podczas warsztatów organizowanych już wcześniej w Krakowie. Kiedy okazało się, że w Gdańsku jest grupa zainteresowana śpiewaniem gospel, pomyśleliśmy wspólnie „Dlaczego nie u nas?” – i tak powstał nasz chór. Trzy lata temu chórzyści z Gdańska oraz ludzie śpiewający gospel w tczewskim chórze „Juventus” oraz w grupie „Harfa” z Kwidzyna zorganizowali własne warsztaty.
– Uznaliśmy, że warto przekazywać naszą miłość do tej muzyki innym ludziom, a zainteresowanie jest całkiem spore – mówi chórzystka Agnieszka Doborzyńska. – W pierwszych warsztatach brało udział około 80 osób, przed rokiem była już setka uczestników, a w tym roku ćwiczyło 150 osób. Ale nie tylko podczas warsztatów można przyłączyć się do śpiewaków. Próby GGC odbywają się co tydzień. – I wprawdzie szkolimy się, by śpiewać coraz lepiej, ale tak naprawdę świetny głos nie jest najważniejszy – przyznaje Ewa Malinowska. – To, co jest wspaniałe w gospel, to fakt, że ta muzyka i przekaz niesiony za jej sprawą dotykają serc muzyków i serc słuchaczy w równym stopniu. Bo najistotniejsze jest głoszenie chwały Pana, a gospel nadaje się do tego znakomicie.
Muzyka, która łączy
GGC to także ekumeniczna wspólnota ludzi oddanych Bogu. Można by powiedzieć, że w gdańskim chórze panuje rodzinna atmosfera, ale to zabrzmi nieco banalnie, choć zdecydowanie odpowiada prawdzie. – Z naszych doświadczeń wynika, że warsztaty wyzwalają w ludziach niezwykły poziom emocji i wrażliwości – opowiada Ewa Malinowska. – Instruktorzy, którzy do nas przyjeżdżają, nie tylko uczą śpiewu, głoszą świadectwa swojej bliskości z Bogiem. W efekcie bywało i tak, że uczestnicy warsztatów otwierali się i dawali własne świadectwa. Ta muzyka naprawdę łączy! Nasz chór jest ekumeniczny. Naszym śpiewem wielbimy jednego Boga i to jest najważniejsze. Tegoroczne warsztaty poprowadzili znakomici, światowej klasy muzycy z Wielkiej Brytanii, Ruth i Emmanuel Waldronowie. Gospel to muzyka kojarzona głównie z kulturą anglosaską, zwłaszcza amerykańską. Wśród najsłynniejszych twórców tego nurtu są takie sławy jak Kirk Franklin, Hezekiah Walker, Fred Hammond, James Hall oraz chóry Israel&New Breed, Georgia Mass Choir. Trójmiejski chór także ma w repertuarze ich utwory. – Jest tyle pięknej muzyki, że nie wiem, czy umielibyśmy stworzyć coś równie znakomitego sami – przyznaje Ewa Malinowska. GGC nie jest jedynym chórem gospel działającym w Trójmieście. – Mamy natomiast najdłuższą tradycję i stanowimy chyba najliczniejszą grupę – mówi Agnieszka Doborzyńska. – Ponadto jesteśmy ukierunkowani wyłącznie na ten rodzaj muzyki. Wiem, że jest grupa z repertuarem gospel na Politechnice Gdańskiej, podobny zespół działał na Uniwersytecie Gdańskim. No i są oczywiście chóry poza Gdańskiem, na przykład „Juventus” i „Harfa”.
Klaszcząc w dłonie
A jak gospel jest postrzegany wśród potencjalnych słuchaczy? – Bardzo różnie – przyznaje Agnieszka Doborzyńska. – To niekiedy wydaje się nietypowe, że głosimy chwałę Pana, klaszcząc w dłonie, wyrażając radość. Najczęściej najwięcej oporów przed taką otwartością mają ludzie starsi, ale dzięki naszym występom w rozmaitych miejscach i to pokolenie przekonuje się do radosnego przekazu gospel. Śpiewaków z Grace Gospel Choir, poza warsztatami, można posłuchać na koncertach organizowanych przy okazji rozmaitych wydarzeń kulturalnych, w ośrodkach kultury, kościołach, na imprezach charytatywnych. No i oczywiście podczas warsztatów, które dotychczas odbywały się zawsze w budynku II LO w Sopocie, gdzie chór ma cotygodniowe próby. – Podczas koncertów i warsztatów niesiemy tę Dobrą Nowinę o Jezusie do ludzi, a ja cieszę się, że mam talent i używając go, mogę to właśnie robić – mówi Ewa Malinowska.
Grace Gospel Choir
www.ggc.gospel.com.pl Agnieszka Doborzyńska (menedżerka) +48 889 560 038 ggc@gospel.com.pl Wszyscy chętni są mile widziani na próbach w każdy czwartek o godz. 18.00 w II LO im. Bolesława Chrobrego przy al. Niepodległości 751 w Sopocie