Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku przejdź do galerii

‒ Gdański jarmark ma absolutnie oryginalną scenografię. Wyróżnia się spośród wszystkich innych, podobnych miejsc w Polsce ‒ mówi Joanna Czauderna-Szreter, organizator.

Codziennie od 11.00 do 19.00 można odwiedzać świąteczne kramy. W Wielkiej Zbrojowni stoi 12 stoisk z wyrobami rękodzielniczymi. Znajdziemy tam obrazy, oryginalną biżuterię, ręcznie malowane jedwabne szale i szkło artystyczne. Na Targu Węglowym kupimy artykuły spożywcze i przedmioty masowej produkcji. W trakcie albo po świątecznych zakupach możemy odpocząć w zaaranżowanej kawiarence.

Szczególnie ciekawie i oryginalnie zostało zagospodarowane wnętrze Wielkiej Zbrojowni.

Specjalnie na potrzeby jarmarku, studenci z różnych wydziałów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych przygotowali zaskakujące formą i nietypowymi rozwiązaniami artystycznymi choinki. Jedno drzewko wykonane jest z nakrętek do śrubek, inne z materiałów pozyskanych ze złomowiska. Zobaczymy także choinki ze styropianu czy tektury.

‒ Wielu ludzi robi zdjęcia. Oznacza to, że nasza dekoracja i klimat świątecznego miasteczka jaki chcieliśmy stworzyć, przyciągają uwagę ‒ twierdzi Joanna Czauderna-Szreter.

Wszyscy zakochani albo zwaśnieni mogą skorzystać ze specjalnie zaaranżowanego, udekorowanego jemiołą miejsca. Tam mają możliwość okazać sobie miłość czy się pogodzić. Bo przecież „bez jemioły, roczek goły”. Z kolei dzieci w „Mikołajowej Krainie Baśni bez Waśni” mogą podziwiać bajkowe postaci, które co chwila przemawiają ludzkim głosem i opowiadają interesujące, świąteczne historie.

‒ Wiele się zmieniło w stosunku do ubiegłych lat. Jarmark kojarzył mi się głównie ze stoiskami z chińską, świąteczną tandetą. Po zagospodarowaniu Wielkiej Zbrojowni widzę zmianę. Jest estetycznie i oryginalnie ‒ twierdzi Jacek Górski.

‒ Jesteśmy pierwszy raz w Gdańsku. Pochodzimy z Katowic. Ekspozycja jest piękna, nie przypomina to stereotypowego jarmarku. Jest galeria, oryginalne choinki, dzieci mogą posłuchać świątecznych bajek. Tylko jest bardzo mało ludzi. Tym jesteśmy negatywnie zaskoczeni ‒ mówią państwo Czerwińscy.

W nadchodzący weekend wszyscy chętni będą mogli przyjrzeć się prawdziwym reniferom Mikołaja, Rudolfowi i Kometkowi, a nawet zrobić sobie z nimi zdjęcie. W ramach akcji „Rozjaśnij Hospicyjne Niebo”, 15 grudnia, Gdański Zespół Piosenki i Tańca Don-Don wykona kolędy i pastorałki. Dochód z organizowanej przez Fundację Hospicyjną akcji zostanie przekazany Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Organizatorem gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego już po raz siedemnasty są Międzynarodowe Targi Gdańskie. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 23 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama