Mieszkańcy Rumi przeszli ulicami miasta, żeby zamanifestować swoje przywiązanie do rodziny.
Marsz zorganizowali członkowie Domowego Kościoła w niedzielę Święta Świętej Rodziny z Nazaretu. Poprzedziła go Msza święta odprawiona w kościele pw. Podwyrzszenia Krzyża Świętego przez ks. Waldemara Łachuta SDB, proboszcza. – Ten pochód poprowadzimy w intencji wszystkich rodzin przeżywających trudności, borykających się z troskami dnia codziennego i kłopotami we wzajemnych relacjach – tłumaczył kapłan.
– A także w intencji dzieci wychowujących się w tych rodzinach – mówił w czasie Eucharystii. Proboszcz nawiązał do trudności, jakie małżeństwa, napotykają na swojej drodze. Wspomniał, że z podobnymi problemami zmagała się też Święta Rodzina. – To Pan Bóg wybrał Maryję jako Niepokalaną, by w Jej rodzinie przyszedł na świat Syn Boży, Jezus. Ale i ta rodzina, wydawałoby się wyjątkowa, przeżywała problemy podobne do tych, jakie mają współczesne rodziny – przekonywał.
O swoim dążeniu do świętości opowiedzieli również tego dnia sami małżonkowie. – Zawsze mieliśmy dobre relacje z Bogiem – mówili w rumskim kościele należący do wspólnoty Domowego Kościoła państwo Justyna i Marcin Kopiccy. – Były one jednak indywidualne. Pewnego dnia postanowiliśmy wspólnie się modlić i razem nawiązywać relacje z Bogiem. To odmieniło nasze życie. Pomogło nam w wielu sprawach. Po Mszy św. rozpoczął się marsz. Jego uczestnicy zabrali ze sobą m.in. transparenty z wypisaną na nich prośbą o błogosławieństwo Świętej Rodziny dla ich własnych rodzin, nieśli też zapalone świece. Maszerujący skierowali się najpierw na plac Jana Pawła II, gdzie wysłuchali archiwalnych nagrań z homilii ojca świętego Jana Pawła II, w których polski papież nawiązywał do trudów codziennego życia i mówił o kondycji jednostki, a także polskich rodzin. Później odśpiewali wspólnie „Barkę”, po czym przeszli do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych i tam otrzymali błogosławieństwo. Marsz był dziękczynieniem Bogu za dar życia, za dzieci, młodzież i rodziny oraz świadectwem i wyznaniem wiary u progu nadchodzącego nowego 2013 roku.
Domowy Kościół
Inaczej oaza rodzin. Skupia małżeństwa, które tworzą kręgi składające się z 4–6 par. Przewodniczy im para animatorska. W rumskiej parafii istnieją cztery kręgi. Formacja duchowa w Domowym Kościele czyni – jak zapewniają uczestnicy wspólnoty – małżeństwa lepszymi, szczęśliwszymi i bardziej świętymi. Do zobowiązań kształtujących duchowość domowego Kościoła należy również regularne spotkanie ze słowem Bożym, praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną. Jednym z bardzo znaczących zobowiązań jest comiesięczny dialog małżeński i uczestnictwo raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.