Jezuita o. Stanisław Czapiewski w maju tego roku ukończyłby 102. rok życia. Zmarł w Gdyni 12 stycznia
– Był niezwykle pogodnym człowiekiem. Z wielką pogodą ducha znosił nawet uciążliwości płynące z zawansowanego wieku. Jedyne na co narzekał, to niesprawność nóg, jakiej doświadczał – mówi Grzegorz Lojtek, młody jezuicki kleryk. – Uwielbiał opowiadać o swoich przeżyciach z Syberii. Dzielił się też chętnie doświadczeniami z czasu, który spędził w Egipcie, gdzie w latach 40. duszpasterzował polskiej młodzieży – wspomina.
Ojciec Stanisław Czapiewski urodził się 14 maja 1911 r. w miejscowości Liniewo k. Kościerzyny. Mając 16 lat zgłosił się do Towarzystwa Jezusowego i rozpoczął nowicjat w Kaliszu. 13 sierpnia 1929 r. w Starej Wsi złożył pierwsze śluby zakonne. W 1933 r. zdał maturę w Pińsku. Do wybuchu II wojny światowej studiował w Lublinie. We wrześniu 1939 r. przyjechał do Wilna, aby kontynuować studia teologiczne na Uniwersytecie Stefana Batorego.
21 grudnia 1940 r. otrzymał w terminie przyspieszonym święcenia kapłańskie z rąk abpa Romualda Jałbrzykowskiego w jego kaplicy prywatnej. W czerwcu 1941 r. został aresztowany przez Rosjan i zesłany na Syberię.
W styczniu 1942 r. zwolniono go ze zsyłki. Przedostał się do tworzonej w tym czasie Armii Polskiej. Następnie otrzymał przydział do X Dywizji Piechoty. Tam zaczął stawiać pierwsze kroki w wojskowym duszpasterstwie w 28. Pułku Piechoty. Przeszedł wtedy szlak przez Kazachstan i Środkowy Wschód do Bejrutu. Od maja 1944 r. był kapelanem Szkół Junackich i Młodszych Ochotniczek z przydziałem do 1. Junackiej Szkoły Mechanicznej w Tel-El-Kebir (Egipt). Po ewakuacji szkół do Anglii zwolnił się z Armii Polskiej i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam też odbył Trzecią Probację, a ostatnie śluby zakonne złożył 2 lutego 1952 r. w Chicago.
Chciał wyjechać na misje do Afryki, ale przełożeni zatrzymali go w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1950 r. utworzył biuro misyjne. Tę działalność prowadził przez 36 lat. Był redaktorem pism: "Polonia dla Misji Rodezyjskiej", "Pionierski trud" i "Wśród Ludu Zambii". W tym okresie wspierał materialnie wiele inicjatyw podejmowanych przez ks. abp. Adama Kozłowieckiego SJ.
Po zakończeniu tego zaangażowania na rzecz misji w 1987 r. osiadł w Hamtramck w USA w parafii św. Władysława i pomagał miejscowemu proboszczowi. W 2005 r. powrócił do Polski i zamieszkał w kolegium jezuitów w Gdyni.
Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 19.01.2013 o godz. 11:00 w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Gdyni, przy ul. Tatrzańska 35.
Ciało zmarłego zostanie złożone w grobowcu oo. Jezuitów na cmentarzu w Gdyni-Witominie. Uroczystości na cmentarzu planowane są o godz. 12:30.