Przestrzelone serce, zmumifikowane zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny, kolekcja broni palnej, zdjęcia sławnego mordercy Skorpiona i jego ofiar – to tylko niektóre z eksponatów, które można zobaczyć od ubiegłego piątku w Muzeum Kryminalistyki przy ul. Bażyńskiego 6 w Gdańsku.
Muzeum Kryminalistyki formalnie powstało w czerwcu 2012 roku, jako jednostka organizacyjna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Natomiast jego oficjalnego otwarcia dokonał 25 stycznia prof. Bernard Lammek, rektor UG. Wykład inauguracyjny pt. „Samochód w płomieniach” w zastępstwie prof. Ewy Gruzy wygłosiła dr Małgorzata Maria Żołna, kierownik Pracowni Kryminalistyki UG. Spośród zaproszonych gości przybyli m.in. przedstawiciele Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku na Biskupiej Górce, przedstawiciele Szkoły Policji w Pile oraz ks. Grzegorz Świst, nowy kanclerz Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Gdańskiej.
Na muzealną ekspozycję składa się 9 działów tematycznych. Przykładowo – Dział Broni i Amunicji gromadzi broń palną krótką, długą, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową i wyposażenie wojskowe oraz umundurowanie. Dział Penitencjarny zawiera natomiast przedmioty zarekwirowane osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. – Muzeum nie może być placówką martwą, więc będziemy stale starali się zdobywać nowe eksponaty – mówił w czasie uroczystości otwarcia prof. Jarosław Warylewski, dyrektor Muzeum Kryminalistyki.
Początkowo muzealna kolekcja przez prawie 30 lat mieściła się w budynku dawnej Katowni na Targu Węglowym. Zbiory służyły przede wszystkim studentom Wydziału Prawa i Administracji. Od ubiegłego piątku mieszkańcy Trójmiasta mogą oficjalnie zwiedzać muzeum po wcześniejszym umówieniu się pod numerem tel. (58) 523 28 98 lub (58) 523 29 01 w grupie do 20 osób. Ze względu na drastyczność niektórych eksponatów, pracownicy odradzają zabieranie ze sobą dzieci.