Nowy numer 23/2023 Archiwum

Każde dziecko jest cudem

‒ Hospicjum perinatalne to nie miejsce. To raczej sposób myślenia ‒ mówi Małgorzata Grabska, pediatra.

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku oraz Fundacja Hospicyjna 1 lutego powołały do życia Hospicyjną Poradnię Perinatalną. Jest to pierwsza na Pomorzu, a druga w Polsce inicjatywa tego typu.

Co roku blisko 12 tysięcy Polek w ciąży dowiaduje się, że ich dziecko prawdopodobnie umrze przed porodem lub tuż po nim. Celem hospicyjnej opieki perinatalnej jest wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe kobiet w ciąży ze stwierdzoną wadą letalną płodu ‒ od pierwszych chwil po usłyszeniu informacji, że dziecko jest nieuleczalnie chore.

‒ Powodem, dla którego podjęliśmy temat hospicyjnej opieki perinatalnej, były poruszające historie matek, które miały lub mają pod opieką naszego hospicjum swoje dzieci. Te kobiety mówiły wprost ‒ „nie otrzymałyśmy znikąd pomocy”. Nie wiedziały, jak się zachować, co myśleć, jak działać. Były całkowicie bezradne ‒ mówi Bogna Kozłowska, wicedyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Szacuje się, że ok. 20 proc. rodzin z diagnozą choroby terminalnej u dziecka chce kontynuować ciążę. Jednak aż 40 proc. rodziców decyduje się doprowadzić do porodu, kiedy uzyska od lekarza informację o ofercie pomocy ze strony hospicjum perinatalnego.

‒ Każdy lekarz zajmujący się diagnostyką prenatalną powinien powiedzieć matce, że istnieje taka inicjatywa jak hospicyjna opieka perinatalna, a aborcja eugeniczna to nie jedyne rozwiązanie ‒ podkreśla Małgorzata Grabska. Wiadomość, że nienarodzone dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo, jest dla rodziców ogromnym wstrząsem psychicznym. Większość załamuje się. W ich przeżyciach dominują: rozpacz, żal, lęk, a nawet poczucie winy. Dlatego Hospicyjna Poradnia Perinatalna zapewni im konieczną pomoc duchową i psychologiczną.

‒ Każde uratowane życie ma wartość. Jeżeli rodzice sobie tego życzą, otoczeni zostaną opieką duszpasterzy hospicjum ‒ mówi ks. Jędrzej Orłowski, dyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. ‒ W opiece psychologicznej chodzi przede wszystkim o to, by towarzyszyć osobie w zmaganiu się z trudną sytuacją. Czasem wystarczy być obok niej i trzymać za rękę ‒ mówi Sylwia Barsow, psycholog.

Podstawą objęcia rodziców wsparciem opieki perinatalnej jest potwierdzenie w badaniach prenatalnych (ultrasonograficznych, echokardiograficznych i genetycznych) letalnej wady płodu.

Hospicyjna Poradnia Perinatalna zapewnia:

  • całodobowy kontakt z koordynatorem
  • czynną całą dobę infolinię pod numerem: 784 435 882
  • kontakt mailowy: opiekaperinatalna@hospicjum.info
  • wsparcie psychologiczne i duchowe
  • konsultacje z lekarzem, pielęgniarką i pracownikiem socjalnym
  • przygotowanie rodziców do opieki nad ciężko chorym dzieckiem
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast