Nowy numer 20/2022 Archiwum

Muzyczne widowisko na Wielki Post

23 lutego o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance odbędzie się niezwykłe widowisko wplatające się w okres Wielkiego Postu. Jego tematem będzie organowa improwizacja do superprodukcji przedwojennej włoskiej kinematografii pt. „Chrystus”.

Jak informuje Magdalena Malara, rzecznik prasowy Filharmonii Bałtyckiej, film „Chrystus” z 1916 r. składa się z trzech części opowiadających o trzech misteriach lub inaczej tajemnicach życia Chrystusa: narodzeniu, chrzcie oraz Pasji i jednocześnie jest to pierwszy film na świecie opowiadający o całym życiu Zbawiciela. Jego reżyserem był pionier kina niemego, włoski reżyser Giulio Antamoro. Na obwołanie filmu mianem superprodukcji złożyły się nie tylko wysokie koszty produkcji, ale również fakt, że był pierwszym obrazem włoskiej kinematografii kręconym w całości za granicą, w tym przypadku w Egipcie. W filmie wzięło udział dwa tysiące statystów w wielu imponujących scenach zbiorowych. Nie szczędzono również efektów specjalnych, które zachwyciły kinową publiczność. Wiele ujęć w tym niemym filmie zainspirowanych zostało obrazami Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Mantegny czy Rafaela.

W roku 2000 film został pokazany w odświeżonej cyfrowo wersji na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Teraz będzie go  można obejrzeć w Gdańsku. Improwizację organową wykona mistrz muzyki organowej Paolo Oreni. Artysta urodził się we włoskim Treviglio w 1979 r. i kształcił się pod okiem mistrza Giovanniego Waltera Zaramella w Instytucie Muzycznym w Bergamo. Dzięki  przyznanym stypendiom kontynuował naukę w Narodowym Konserwatorium w Luksemburgu, gdzie w 2002 r. zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym Konkursie  “Prix Interrégional-Diplôme de Concert”. Oreni ma na koncie, oprócz licznych nagród, również partie solowe w orkiestrze Filarmonica w Teatro alla Scala w Mediolanie oraz zespołach kameralnych, jak choćby w "La Verdi" Symphony Orchestra w Mediolanie.

Patronem medialnym wydarzenia jest „Gość Niedzielny”. Więcej informacji o koncercie można znaleźć pod adresem: www.filharmonia.gda.pl.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama