– Naszym głównym zadaniem jest udzielenie niezbędnych porad oraz uświadomienie praw osobie pokrzywdzonej – tłumaczy Michalina Dyrga, psycholog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.
Jeżeli do centrum dzwoni ofiara przemocy domowej, to najpierw należy upewnić się, czy w danym momencie jest bezpieczna. – Jeżeli jest w domu, to trzeba dowiedzieć się, czy sprawca przemocy też tam jest i czy jest agresywny – wyjaśnia M. Dyrga. – Kiedy to konieczne, możemy udzielić schronienia w naszym hostelu. Sprawców przemocy na teren placówki nie wpuszczamy, więc można się u nas czuć bezpiecznie – podsumowuje. Dopiero po zapewnieniu bezpieczeństwa fizycznego można zająć się wsparciem psychologicznym czy udzielaniem porad prawnych.
Ćwierć wieku interwencji
W tym roku mija 25. rocznica ustanowienia przez Parlament Europejski 22 lutego Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce sama idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa ofiar. W gdańskim Centrum Interwencji Kryzysowej osoby w kryzysie mogą otrzymać pomoc przez całą dobę. Przeszkoleni psychologowie udzielają tam także porad i konsultacji osobom, które na co dzień zajmują się pomaganiem innym. Gdy policja jest pierwszą instytucją, z którą spotyka się po przestępstwie osoba pokrzywdzona, sprawy wyglądają nieco inaczej.
– Naszym zadaniem jest przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów, ustalenie rodzaju przestępstwa i znalezienie sprawcy – mówi jeden z trójmiejskich funkcjonariuszy. – Policjant w miarę możliwości i posiadanych umiejętności może dodatkowo zająć się uspokajaniem osoby pokrzywdzonej. Zdarza się również, że na wniosek przełożonego do osoby pokrzywdzonej może zostać wezwany policyjny psycholog. Tak się dzieje szczególnie w przypadku małoletnich ofiar przestępstw – tłumaczy. W zależności od rodzaju przestępstwa, policji nie zawsze wystarczy sama informacja o przekroczeniu prawa, aby niezwłocznie podjąć działania. – Zdarzają się wykroczenia, które dotyczą intymnych sfer życia. Czasem sprawca jest osobą bliską pokrzywdzonemu. Wtedy należy oprócz zawiadomienia złożyć wniosek o ściganie – tłumaczy policjant. – Osoby, które do nas trafiają, często nie mają pojęcia, czy to, co się im przydarzyło, było przestępstwem czy nie. Naszym zadaniem jest uświadomienie ich oraz wskazanie im ich praw – mówi psycholog z CIK-u.
Wskazać drogę
– Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest drogą do uświadomienia ludzi, pokazania im możliwości, wskazania przepisów – mówi Krzysztof Sarzała, dyrektor CIK Gdańsk. – W tym roku ponownie każdy będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę psychologa, prawnika, radcy prawnego, kuratora, komornika, policjanta, pracownika socjalnego oraz przedstawiciela rzecznika praw obywatelskich – wylicza dyrektor. Od 25 lutego do 2 marca Centrum Interwencji Kryzysowej organizuje w Bursie Gdańskiej we Wrzeszczu dyżury specjalistów. Każda osoba pokrzywdzona przestępstwem będzie mogła zgłosić się po pomoc i poradę. – Spotkania w takich zaimprowizowanych przez nas warunkach, poza gmachami, w których na co dzień pracują nasi specjaliści, przybliżą obywatelom te instytucje, a samych pracowników pokażą jako normalne osoby z ludzkim podejściem – podkreśla Krzysztof Sarzała. – W zeszłym roku z naszej akcji skorzystało ponad 300 osób. W tym roku liczymy, że będzie podobnie. Czasem wystarczy jedna rozmowa, by człowiekowi poprawić jakość życia i funkcjonowania.
Tydzień Pomocy (25.02–02.03)
Bursa Gdańska, Gdańsk- -Wrzeszcz, ul. Piramowicza ½ (codziennie od godz. 15 do 19). Urząd Miasta, Starogard Gdański, ul. Gdyńska 6 (codziennie oprócz soboty od godz. 11 do 17).