Gdańska Rodzina Katyńska od 20. lat modli się w intencji polskich jeńców rozstrzelanych wiosną 1940 roku przez sowieckich komunistów.
W kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku 5 marca, odbędzie się Msza św. w rocznicę zbrodni katyńskiej.
5 marca 1940 roku Józef Stalin na prośbę Ławrientija Berii, Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSSR podpisał rozkaz rozstrzelania ponad 8 tysięcy polskich oficerów Wojska Polskiego oraz ok. 6 tysięcy polskich policjantów II RP ‒ jeńców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także ponad 11 tysięcy polskich więźniów przetrzymywanych w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.
Polacy uznani za „wrogów władzy sowieckiej” zabijani byli strzałami w tył głowy przez funkcjonariuszy NKWD. Ogółem rozstrzelano blisko 22 tysiące jeńców. Ofiary tej zbrodni to głównie dowództwo Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi i polska inteligencja.
Akcja mordowania jeńców miała charakter tajny. Po zakończeniu II wojny światowej Związek Sowiecki nie przyznał się do zbrodni popełnionej na polskim narodzie. Dopiero we wrześniu 1990 roku strona rosyjska rozpoczęła śledztwo w sprawie mordu katyńskiego. Trwało ono do marca 2004 roku. Jego wyniki zostały w większości utajnione.
30 listopada 2004 roku, po zakończeniu śledztwa rosyjskiego, Instytut Pamięci Narodowej wszczął nowe polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej. Z ustaleń prokuratorów IPN wynika, że komunistyczna zbrodnia kwalifikuje się jako akt ludobójstwa w oparciu o kryterium narodowe.