- Tylko prawda i miłość mogą stać się zaczynem lepszej, wspólnej przyszłości - powiedział ks. Ludwik Kowalski w czasie homilii.
W kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku 6 czerwca odbyła się uroczysta Msza św. w intencji ofiar i rodzin ofiar masowych ludobójczych rzezi ludności polskiej dokonanych przez OUN-UPA na kresach II Rzeczypospolitej. Homilię wygłosił ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii.
- Przekreślenie w sercu Bożej miłości zawsze skutkuje tragedią jaką ludzie powodują między sobą. Zagłusza ją nienawiść i wrogość. Zło, które wypala w sumieniach ludzkie odruchy czyniąc człowieka straszliwym narzędziem zbrodni. Jedynie zaufanie do Boga i postępowanie według słów Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem może coś zmienić w nas, w naszym życiu i w naszych relacjach z bliźnimi - mówił ks. Kowalski.
Po Mszy św. przy pomniku Pamięci Polaków mieszkających na Wołyniu spotkali się kresowianie, kombatanci, mieszkańcy Trójmiasta i licznie zgromadzona młodzież szkolna ze sztandarami.
- Wielu z nas pochodzi z kresów II Rzeczpospolitej, dlatego dla nas pamięć o wydarzeniach na Wołyniu jest szczególnie ważna. Nie chodzi o to, by rozdrapywać rany, ale by bronić prawdy i pamięci jako przestrogi dla kolejnych pokoleń. Przy takiej skali okrucieństwa trudno rozmawiać o pojednaniu. Spójrzmy na te historyczne fakty w duchu miłości, o którym w liście pisali biskupi obu narodów - apelował Paweł Adamowicz.
- Ofiara złożona na Wołyniu jest święta i nietykalna. Z tego miejsca wołam do Ukraińców: stańcie w prawdzie, bo bez niej oficjalnie deklarowana przyjaźń na poziomie prezydentów, premierów, rządów jest nic nie znaczącym świadectwem, które waży tyle co garść puchu puszczonego na wiatr - powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS.
Po przemówieniach kmdr Henryk Kalinowski wręczył "Krzyże Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa". Za czynny udział i wsparcie w upamiętnieniu ofiar odznaczenia otrzymali Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Barbara Szczepuła, Władysław Galka, Jan Michalewski, Bogusław Szarwiła, Piotr Kowalczuk i Maciej Kukla.
Następnie odczytany został Apel Pamięci, a Żołnierze z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oddali salwę honorową. Po sygnale "Hasło Wojska Polskiego" złożono wieńce i kwiaty.
Na zakończenie uroczystości Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej odegrała sygnał "Cisza" i "Modlitwę Obozową".
Kolejna część obchodów odbyła się w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta, gdzie wykład pt. "Ludobójstwo dokonane przez bandy UPA na kresach II RP" wygłosiła dr Lucyna Kulińska.
Organizatorami gdańskich obchodów byli: Prezydent Miasta Gdańska, Kresowy Ruch Patriotyczny, Gdańskie Środowisko Żołnierzy 27-ej Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich II RP w Gdańsku i Gdyni oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Gdańsku i Gdyni.