Nowy numer 48/2022 Archiwum

Ich dom został daleko

Polska jest jednym z tych krajów, do których trafiają emigranci. Niektórzy, głównie obywatele państw byłego ZSRR, docierają do Gdańska.

Z naszej pomocy po raz pierwszy osoby ze statusem uchodźcy skorzystały w 2010 roku – mówi Monika Ostrowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Nasi pracownicy starają się monitorować środowiska, którym udzielana jest pomoc. Niestety, z naszych doświadczeń wynika, że uchodźcy po 12 miesiącach korzystania ze świadczenia integracyjnego urywają kontakt z pracownikami socjalnymi. Często bywa, że podejmują pracę, studiują, są beneficjentami innych programów pomocowych – tłumaczy. Żeby pomoc MOPR uzyskać, uchodźcy zgłaszający się do placówki muszą wykazać się dokumentami potwierdzającymi ich status. Pracownicy socjalni sporządzają wywiad, który jest przydatny podczas przygotowania Indywidualnego Programu Integracji.

Wdrożenie IPI stanowi podstawę do starań o przyznanie środków finansowych Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. MOPR współpracuje także z Oddziałem ds. Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim oraz Organizacją Migracyjną w Warszawie. – Jeśli chodzi o liczbę uchodźców, czy też osób, które nie mają w pełni uregulowanego statusu pobytowego w Polsce, to Gdańsk nie jest dla nich najatrakcyjniejszym miejscem – wyjaśnia Monika Ostrowska. – Nasze miasto przyciąga głównie studentów i osoby wykształcone. Pozostali mają trudności choćby ze znalezieniem pracy. Dlatego więcej uchodźców przebywa w mniejszych miejscowościach województwa pomorskiego. U nas takich przypadków odnotowujemy zaledwie kilka w ciągu roku, w innych regionach województwa jest to już średnio kilkunastu uchodźców rejestrowanych rocznie.

Co to jest IPI?

Pomoc dla cudzoziemca jest realizowana w ramach Indywidualnego Programu Integracji uzgodnionego między MOPR a cudzoziemcem, określającego wysokość, zakres i formy pomocy, w zależności od indywidualnej sytuacji życiowej cudzoziemca i jego rodziny. Udzielana jest na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy i obejmuje:

• świadczenia pieniężne w wysokości od 446 zł do 1175 zł miesięcznie na osobę przeznaczone na: utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej i opłaty mieszkaniowe oraz pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego;

• opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne pracę socjalną;

• poradnictwo specjalistyczne, w tym poradnictwo prawne, psychologiczne i rodzinne;

• udzielanie informacji oraz wsparcia w kontaktach z innymi instytucjami, w szczególności z instytucjami rynku pracy, ze środowiskiem lokalnym oraz organizacjami pozarządowymi;

• inne działania wspierające proces integracji cudzoziemca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama