Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nie będzie muzeum w Domku Abrahama

Zabytkowy Domek Abrahama z powodu „cięć budżetowych” nie będzie już użytkowany przez Muzeum Miasta Gdyni.

Dom, w którym mieszkał niegdyś Antoni Abraham, nazywany królem Kaszubów, był użytkowany przez Muzeum Miasta Gdyni od 1970 roku. Ostatnio prezentowana jest tam wystawa "Ginące zawody" poruszająca temat fachów odchodzących w zapomnienie, takich jak tkactwo i powroźnictwo oraz rzadziej reprezentowanych, jak szewstwo i krawiectwo. Zaaranżowane warsztaty przybliżają specyfikę powyższych rzemiosł, a eksponaty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, oddziału etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz osób prywatnych, np. czynny warsztat tkacki, uatrakcyjniają ekspozycję. Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających tylko do 12 października.

Jak tłumaczy Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, zadecydowały względy finansowe. Według dyrektora, budżet MMG od dwóch lat jest stale ograniczany. Tymczasem działalność Domku Abrahama, którego właścicielem nie jest gdyńskie muzeum, kosztowała aż 220 tys. zł rocznie.

Domek Abrahama jest własnością znanej w Gdyni rodziny Skwierczów. Jeszcze nie wiadomo, czy budynek zostanie udostępniony dla zwiedzających.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma