Eucharystią oraz uroczystą akademią inauguracyjną klerycy GSD rozpoczęli nowy rok akademicki.
Msza św. odprawiona 10 października w katedrze oliwskiej zgromadziła kleryków, profesorów GSD oraz licznie przybyłych kapłanów. Przewodniczył jej abp Sławoj Leszek Głódź. W uroczystości rozpoczęcia nowego roku akademickiego uczestniczyli także przedstawiciele rodzin alumnów oraz delegacje władz uczelni wybrzeża.
- Cenimy waszą odważną decyzję wybrania drogi, która nie będzie łatwa. Na tej drodze trzeba dochować wierności Bogu oraz żyć w prawdzie i miłości - mówił w homilii do kleryków pierwszego roku abp Sławoj Leszek Głódź. - W odróżnieniu od innych uczelni seminarium jest po to, aby młodzi ludzie, którzy odkrywają swoje powołanie, uczyli się Chrystusa i z Chrystusem przebywali - podkreślał hierarcha. - A drogi modlitwy i nauki, którą zdobywać będziecie w seminarium, będą się wzajemnie przenikać - mówił metropolita.
Podczas akademii inauguracyjnej, która odbyła się w Auli Jana Pawła II, alumni I roku złożyli swoje studenckie ślubowanie. Po nim nastąpiło wręczenie indeksów, którego dokonał ks. prof. Maciej Bała, prorektor UKSW.
W imieniu społeczności seminaryjnej głos zabrał dk. Krzysztof Sieniawski, dziekan kleryków. - Dzisiaj przyjmujemy was, drodzy młodsi współbracia, do naszej kleryckiej wspólnoty. Wasza droga dopiero się rozpoczyna. Ale wnosicie do tego domu nowy powiew świeżości powołania - mówił do młodszych kolegów. - Tu w seminarium łączy nas to samo pragnienie. Czujcie się tutaj swobodnie i dobrze, zawsze pamiętajcie, że macie wsparcie w swoich starszych braciach. Niech rozpoczynający się rok akademicki będzie czasem poznawania Jezusa przez naukę, modlitwę i naśladowanie Go. Pierwszą salą wykładową seminarium jest kaplica, a najbardziej wymagającym nauczycielem jest sam Jezus - podkreślał.
Kleryków wyróżniających się w nauce uhonorowano nagrodami. W tym roku przyznano także dwie nagrody specjalne. Otrzymali je Paweł Labuda, kleryk V roku, za śpiew i umuzykalnienie wspólnoty seminaryjnej oraz dk. Błażej Kwiatkowski, ʺza wynalezienie duchowego leku - misericordinaʺ.
Pożegnano także osoby kończące posługiwanie we wspólnocie GSD: pracującą przez ostatnie 15 lat na seminaryjnej furcie panią Annę Nogalską oraz długoletniego spowiednika kleryków o. Bogumiła Nycza OCist. O. Bogumił był seminaryjnym spowiednikiem przez minione 35 lat.
Po raz pierwszy w historii GSD przyznano także honorowy tytuł ʺAmicus Nosterʺ. - Nagrodę tę, co roku w trakcie akademii inauguracyjnej otrzymywać będzie osoba publicznie znana, cechująca się dobrą reputacją i religijnością, a przede wszystkim żyjąca w bliskich relacjach z GSD - wyjaśniał ks. rektor Grzegorz Szamocki. Pierwszą osobą uhonorowaną tytułem ʺAmicus Nosterʺ został Jakub Szadaj, uczestnik studenckich protestów z 1968 roku, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku.
Ważnym wydarzeniem był też wykład ks. prof. Macieja Bały ukazujący nowe wyzwania, przed jakimi staje Kościół w obliczu konfrontacji z coraz mocniej obecną w świecie rzeczywistością ateistyczną.
- Jest wiele powodów, by dzisiaj, u progu roku akademickiego, dziękować. To prawda, że jesteśmy uczelnią małą, ale szczególną z racji na powołanie, które w jej murach ma się kształtować. Cieszymy się, że towarzyszy nam duch solidarności wielu bratnich uczelni Pomorza - mówił w kończącym akademię słowie abp Sławoj Leszek Głódź.