Nowy Numer 29/2018 Archiwum

20-lecie gdyńskiego kolegium przejdź do galerii

Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne z siedzibą w Gdyni, będące filią Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w minioną sobotę, 12 października, świętowało 20-lecie swojego istnienia.

Wspólną modlitwą podczas Mszy św. odprawionej w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni rozpoczął zajęcia GAKT. Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Wraz z nim Eucharystię sprawowali księża profesorowie oraz kapłani rozpoczynający naukę w ramach Instytutu Stałej Formacji Kapłańskiej. - Kościołowi nie zabraknie nowych wyzwań. Wymaga to także nowej edukacji - mówił do rozpoczynających rok akademicki studentów abp Sławoj Leszek Głódź. - Jako wspólnota GAKT zachęceni jesteśmy dobrami płynącymi z owoców tego dwudziestolecia. Dlatego z optymizmem patrzmy w przyszłość. Chcemy, by kolegium rozwijało się i podejmowało nowe inicjatywy. A jedną z nowości są studia podyplomowe dla księży, w ramach Instytutu Stałej Formacji Kapłańskiej. Dzisiaj pojawiają się wielkie społeczne oczekiwania od kapłanów. Dobrze, że tu jesteście. Trzeba wciąż poznawać mechanizmy życia społecznego oraz pogłębiać wiedzę biblijną, liturgiczną, duszpasterską - podkreślał metropolita.

Po Mszy św., w dolnym kościele, odbyła się akademia inauguracyjna. - Światłu wiary potrzebne jest światło rozumu. Te dwa światła nie tylko nie stoją ze sobą w sprzeczności, ale się wzajemnie umacniają - mówił podczas powitania ks. dr hab. Jacek Bramorski, rektor GAKT. - Od tego roku akademickiego będziemy prowadzić studia podyplomowe dla księży na dwóch kierunkach: teologia praktyczna oraz zarządzanie podstawowymi jednostkami kościelnymi. Jako owoc Roku wiary powstał Instytut Kultury Chrześcijańskiej . Jest to inicjatywa wpisująca się w dzieło nowej ewangelizacji, otwarte dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę religijną - relacjonował ks. rektor.

W uroczystości uczestniczył także Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. - W tym ośrodku kształcimy katechetów. Apostołów, którzy w imieniu Kościoła idą w obszar szkół, by głosić prawdę Ewangelii i pokazywać, czym jest człowieczeństwo. W jakiejś mierze przygotowujemy ludzi do zawodu nauczyciela religii - mówił ks. prof. Stanisław Dziekoński. - Warto podkreślić jednak, że osoby kształcące się tutaj nie tylko przygotowują się do zawodu, ale przede wszystkim formują swój umysł i serce. Tu dokonuje się formacja integralna. Zwraca się tu uwagę na przekaz wartości w oparciu o które można budować swoje życie i relacje z innymi - podkreślał.

Podczas uroczystości wybrani słuchacze nowo utworzonego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej otrzymali z rąk metropolity indeksy. Rektor UKSW wręczył także dyplomy absolwentom uczelni.

Akademię zakończył wykład inauguracyjny ks. dr. Filipa Krauze nt. ʺPostawa wiary jako zadanie stałej formacji chrześcijaninaʺ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma