Kirkut w Gdańsku

Cmentarz żydowski na Chełmie założony został około drugiej połowy XVI wieku. Jest jednym z najstarszych miejsc pochówku Żydów w naszej części Europy. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1694 roku.

Żydowska nekropolia zachowała się, chociaż miastem od 1933 r. rządzili naziści. - Pod koniec lat 30. gmina synagogalna zawiązała porozumienie z hitlerowskimi władzami Gdańska. Zgodnie z umową Wielka Synagoga nie mogła być spalona i zniszczona, tylko rozebrana. Porozumienie mówiło również, że cmentarz na Chełmie nie zostanie zlikwidowany przez najbliższe 10 lat. Z obu tych punktów Niemcy się wywiązali - opowiada Michał Rucki, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Po 1945 r. kirkut był stopniowo rozkradany i niszczony. Został uporządkowany w 2008 roku. Spoczywają na nim dwaj wielcy rabini - Elchanan Aschkenasi oraz Meïr Posner. - Żyli oni na przełomie XVIII i XIX wieku. Ich dzieła wciąż są czytane i komentowane w jesziwach - podkreśla M. Rucki. W jorcajt, czyli każdą rocznicę śmierci rabinów, do Gdańska przyjeżdżają chasydzi z całego świata, głównie z USA. - Przez kilka godzin odmawiają modlitwę nad grobami Aschkenasiego i Posnera, a następnie wsiadają z powrotem do samolotów i wracają do domów - tłumaczy Rucki.

« 1 »
TAGI:
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Najnowszy numer

GN 02/2025

12 stycznia 2025

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Wody czyste

Wody Jordanu są dzisiaj mętne, szarożółte. Dwa razy miałem okazję przypatrywać się ludziom, którzy do nich wchodzili i symbolicznie odnawiali chrzest.

Więcej w Artykuł