Kirkut w Sopocie

Nie jest znana dokładna data powstania kirkutu w Sopocie. Większość badaczy przyjmuje rok 1913, kiedy to zatwierdzono statut sopockiej gminy wyznaniowej oraz dokonano zakupu terenu pod synagogę. Pierwsza w źródle kartograficznym wzmianka o cmentarzu pojawiła się w 1922 roku.

Nekropolia została zamknięta w 1948 roku, jednak jej niszczenie zostało zapoczątkowane już w okresie II wony światowej. Do początku lat 80. XX wieku cmentarz sukcesywnie ulegał dewastacji.

Obecnie cmentarz przy ul. Jacka Malczewskiego zajmuje obszar około 0,5 hektara. Znajduje się w sąsiedztwie cmentarza komunalnego oraz katolickiego. Do nekropolii wiedzie zabytkowa brama z hebrajskim napisem "Ze Szaar Elohim" ("Oto brama do Boga").

Główna aleja dzieli cmentarz na dwie kwatery. Na jej końcu znajduje się lapidarium wzniesione w czasie prac rewaloryzacyjnych prowadzonych w latach 80. XX w. Na terenie nekropolii zachowało się około 100 grobów. Pomniki posiadają często dwujęzyczne inskrypcje, w tym polskie, niemieckie, rosyjskie oraz hebrajskie.

W latach 1983-1989 na cmentarzu przeprowadzono prace rewaloryzacyjne, finansowane ze środków miejskich oraz konserwatora zabytków. Na początku 1987 roku cmentarzem zainteresowała się Fundacja Rodziny Nissenbaumów. W czasie prac na cmentarzu odsłonięto kilkadziesiąt macew oraz fundamenty ohelu. Po zbadaniu okazało się, że są tam nagrobki znanych rodzin gdańskich: Dancingerów, Fridmanów, Biełousów.

Cmentarz potrzebuje podjęcia kolejnych działań konserwatorskich, m.in. naprawy wymaga zabytkowa brama oraz większość zachowanych nagrobków.

« 1 »
TAGI:
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Najnowszy numer

GN 26/2024

Dziś

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł