Cmentarz Garnizonowy

Nekropolia ta, założona w początkach XIX w., służyła początkowo jako cmentarz wojskowy, by po II wojnie światowej, połączona z sąsiednim Cmentarzem Bożego Ciała, stać się nekropolią komunalną.

Do najstarszych zachowanych na cmentarzu grobów należą mogiły pruskich oficerów. Pochowano tam również jeńców zmarłych w pruskiej i niemieckiej niewoli.

Na cmentarzu można także oglądać mocno zniszczony pomnik jeńców rosyjskich z lat I wojny światowej. W najwyżej położonej części cmentarza znajduje się duża kwatera blisko tysiąca żołnierzy niemieckich, uporządkowana w latach 90. W pobliżu kaplicy cmentarnej zachował się także nagrobny pomnik 16 marynarzy - ofiar eksplozji  na krążowniku Magdeburg, wysadzonego przez własną załogę w 1914 r. w Zatoce Fińskiej.

Na grobach żołnierzy rożnych armii nie kończy się jednak międzynarodowy i wielokulturowy charakter cmentarza. Odnajdziemy na nim groby rosyjskich emigrantów - uciekinierów z ogarniętej rewolucją październikową Rosji, kwaterę muzułmańską, głównie z grobami członków społeczności polskich Tatarów, oraz pojedyncze groby przedstawicieli różnych innych narodowości.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Najnowszy numer

GN 47/2024

24 listopada 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Król. W niebie i na ziemi

Miał 28 lat i umarł ze starości. Tak już jest z progerią, że przewraca naturalny bieg czasu do góry nogami. Na fotografiach w mediach widzieliśmy go chyba wszyscy, nikt zapewne nie miał wątpliwości, że życie chorego do łatwych nie należy.

Więcej w Artykuł