Cmentarz Garnizonowy

Nekropolia ta, założona w początkach XIX w., służyła początkowo jako cmentarz wojskowy, by po II wojnie światowej, połączona z sąsiednim Cmentarzem Bożego Ciała, stać się nekropolią komunalną.

Do najstarszych zachowanych na cmentarzu grobów należą mogiły pruskich oficerów. Pochowano tam również jeńców zmarłych w pruskiej i niemieckiej niewoli.

Na cmentarzu można także oglądać mocno zniszczony pomnik jeńców rosyjskich z lat I wojny światowej. W najwyżej położonej części cmentarza znajduje się duża kwatera blisko tysiąca żołnierzy niemieckich, uporządkowana w latach 90. W pobliżu kaplicy cmentarnej zachował się także nagrobny pomnik 16 marynarzy - ofiar eksplozji  na krążowniku Magdeburg, wysadzonego przez własną załogę w 1914 r. w Zatoce Fińskiej.

Na grobach żołnierzy rożnych armii nie kończy się jednak międzynarodowy i wielokulturowy charakter cmentarza. Odnajdziemy na nim groby rosyjskich emigrantów - uciekinierów z ogarniętej rewolucją październikową Rosji, kwaterę muzułmańską, głównie z grobami członków społeczności polskich Tatarów, oraz pojedyncze groby przedstawicieli różnych innych narodowości.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Najnowszy numer

GN 26/2024

Dziś

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł