Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Przy Kościele Bożego Ciała, na terenie dawnego cmentarza szpitalnego powstał Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy.

Stanowi on formę zadośćuczynienia za powojenną dewastację i likwidację dawnych gdańskich cmentarzy. Upamiętnia tych wszystkich, którzy swoich grobów, a przynajmniej nagrobków już nie mają.

Oprócz umieszczonych na cmentarzu-pomniku oryginalnych płyt nagrobnych, pochodzących ze zlikwidowanych cmentarzy, w centralnym punkcie znajduje się "ołtarz" z napisem "Tym, co imion nie mają", wyrastający z rumowiska potłuczonych płyt nagrobnych z emblematami różnych religii obecnych w historycznym (ale także współczesnym) Gdańsku.

W dniu 1 listopada na terenie Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy odbywają się ekumeniczne spotkania modlitewne. W atmosferze wzajemnego szacunku modlą się tam przedstawiciele i kapłani różnych wyznań. Towarzyszą im licznie gromadzący się na cmentarzu mieszkańcy Gdańska. Ksiądz, rabin, imam, pastor podają sobie ręce na powitanie, a następnie odmawiają - każdy według swojego rytuału i w swoim języku liturgicznym - modlitwę w tej samej intencji: pamięci o zmarłych.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Najnowszy numer

Nowy numer 17/2024

28 kwietnia 2024

Takt i tolerancja?

To były czasy! Działo się – jakby to powiedziała mocno już podstarzała młodzież. Jan Paweł II na rok przed wstąpieniem Polski do UE tłumaczył uczestnikom narodowej pielgrzymki do Rzymu: „Wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy”.

Więcej w Artykuł