W Dniu Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny odwiedzamy groby bliskich i zapalamy znicze. Wspominamy także tych, którzy dali się poznać poprzez swoje dzieło. Wśród wezwanych przez Pana w tym roku są ludzie, którzy na trwałe zapisali się w historii Kościoła i regionu. Przypominamy sylwetki niektórych z nich.
śp. Ksiądz prałat Edward Masewicz
Miał piękne i dobre, choć niełatwe życie – tak wspominała zmarłego kapłana jego siostrzenica Lidia Sarnowska. Ksiądz prałat urodził się w 1922 r. w Petersburgu, a zmarł 30 stycznia tego roku. Jego posługa kapłańska to 61 lat pracy dla bliźnich i w służbie Bogu. Był misjonarzem w Boliwii, Argentynie i na Białorusi, choć pierwsze kroki stawiał jako wikariusz parafii w Gdańsku-Oliwie. Ostatnie miesiące życia spędził w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu na gdańskich Siedlcach.
śp. prof. Elżbieta Wolicka-Wolszleger
Zmarła 24 maja tego roku. Filozof i artystka, absolwentka PWSP w Gdańsku, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Filozofii i Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, kierownik Katedry Teorii Sztuki i Historii Doktryn Artystycznych w Instytucie Historii Sztuki KUL. Związana ze środowiskiem „Znaku”, „Więzi”, „Tygodnika Powszechnego”. W latach 1980-1981 i w okresie późniejszym była bardzo aktywnie zaangażowana w działalność „Solidarności". Jako emerytowany profesor KUL prowadziła w Gdańsku zajęcia zlecone dla studentów filozofii oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim.
śp. Zdzisław Arkuszyński
Niestrudzony, odważny obrońca życia. Zmarł w czerwcu tego roku, w wieku 91 lat. Były więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, twórca witryny internetowej upowszechniającej ideę duchowej adopcji. - Maryja wybrała mnie, abym dał świadectwo prawdzie o Holocauście. Powierzyła mi także rolę obrońcy przed ludobójstwem XXI wieku. Ludobójstwem aborcyjnym – mówił o sobie pan Zdzisław.
śp. Andrzej Zbierski
Archeolog, historyk, naukowiec, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego. A przy tym patriota, człowiek wielkiej wiary. Odszedł 8 października w wieku 87 lat. W czasie wojny działał w Szarych Szeregach, po jej zakończeniu w opozycji antykomunistycznej. Za tę działalność był więziony i torturowany. Zasłynął jako odkrywca grobu Jana Heweliusza.
śp. Zbigniew Engelbreht
Wieloletni wójt gminy Szemud zmarł w wieku 63 lat, 22 lutego tego roku. Był znanym samorządowcem, zaangażowanym członkiem Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.
śp. Krzysztof Mielewczyk
Pomorski biznesmen, mąż posłanki PiS Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. Zginął 13 września tego roku w katastrofie śmigłowca, którym leciał do Bydgoszczy. Miał 48 lat.
śp. Jerzy Paneczko
Zmarł 29 października w Sopocie, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. – Wspaniały człowiek, przyjaciel – mówią o nim znajomi i przedstawiciele SPON.
Któż by się nie bał, o Panie, i nie uczcił Twojego imienia? (Ap 15,4)
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.