Wspomnienie tych, którzy odeszli

W Dniu Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny odwiedzamy groby bliskich i zapalamy znicze. Wspominamy także tych, którzy dali się poznać poprzez swoje dzieło. Wśród wezwanych przez Pana w tym roku są ludzie, którzy na trwałe zapisali się w historii Kościoła i regionu. Przypominamy sylwetki niektórych z nich.

śp. Ksiądz prałat Edward Masewicz

Miał piękne i dobre, choć niełatwe życie – tak wspominała zmarłego kapłana jego siostrzenica Lidia Sarnowska. Ksiądz prałat urodził się w 1922 r. w Petersburgu, a zmarł 30 stycznia tego roku. Jego posługa kapłańska to 61 lat pracy dla bliźnich i w służbie Bogu. Był misjonarzem w Boliwii, Argentynie i na Białorusi, choć pierwsze kroki stawiał jako wikariusz parafii w Gdańsku-Oliwie. Ostatnie miesiące życia spędził w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu na gdańskich Siedlcach.

śp. prof. Elżbieta Wolicka-Wolszleger

Zmarła 24 maja tego roku. Filozof i artystka, absolwentka PWSP w Gdańsku, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Filozofii i Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, kierownik Katedry Teorii Sztuki i Historii Doktryn Artystycznych w Instytucie Historii Sztuki KUL. Związana ze środowiskiem „Znaku”, „Więzi”, „Tygodnika Powszechnego”. W latach 1980-1981 i w okresie późniejszym była bardzo aktywnie zaangażowana w działalność „Solidarności". Jako emerytowany profesor KUL prowadziła w Gdańsku zajęcia zlecone dla studentów filozofii oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim.

śp. Zdzisław Arkuszyński

Niestrudzony, odważny obrońca życia. Zmarł w czerwcu tego roku, w wieku 91 lat. Były więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, twórca witryny internetowej upowszechniającej ideę duchowej adopcji. - Maryja wybrała mnie, abym dał świadectwo prawdzie o Holocauście. Powierzyła mi także rolę obrońcy przed ludobójstwem XXI wieku. Ludobójstwem aborcyjnym – mówił o sobie pan Zdzisław.

śp. Andrzej Zbierski

Archeolog, historyk, naukowiec, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego. A przy tym patriota, człowiek wielkiej wiary. Odszedł 8 października w wieku 87 lat. W czasie wojny działał w Szarych Szeregach, po jej zakończeniu w opozycji antykomunistycznej. Za tę działalność był więziony i torturowany. Zasłynął jako odkrywca grobu Jana Heweliusza.

śp. Zbigniew Engelbreht

Wieloletni wójt gminy Szemud zmarł w wieku 63 lat, 22 lutego tego roku. Był znanym samorządowcem, zaangażowanym członkiem Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

śp. Krzysztof Mielewczyk

Pomorski biznesmen, mąż posłanki PiS Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. Zginął 13 września tego roku w katastrofie śmigłowca, którym leciał do Bydgoszczy. Miał 48 lat.

śp. Jerzy Paneczko

Zmarł 29 października w Sopocie, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. – Wspaniały człowiek, przyjaciel – mówią o nim znajomi i przedstawiciele SPON.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Najnowszy numer

GN 26/2024

Dziś

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł