Nowy numer 39/2020 Archiwum

Wyrok: Archidiecezja ma zwrócić 6,7 mln zł

Tak orzekł dziś gdański Sąd Apelacyjny, podtrzymując wcześniejsze postanowienia.

Sześć lat temu (2007) urząd skarbowy zwrócił wydawnictwu Stella Maris podatek VAT od transakcji przeprowadzonych w latach 1999–2002. Wszystko działo się w oparciu o przepisy dopuszczające takie zwolnienie w przypadku instytucji kościelnych. Taką też było wydawnictwo Stella Maris. Traktowane było jako podmiot gospodarczy działający w ramach archidiecezji. Razem ze zwrotem podatku Stella Maris wypłacone zostały odsetki w kwocie 6,7 mln złotych.

W 2009 roku urzędnicy skarbówki dopatrzyli się uchybień w postępowaniu i wystąpili do Prokuratorii Generalnej o wytoczenie procesu cywilnego archidiecezji, a tym samym odzyskanie wypłaconych jej pieniędzy.

W lutym Sąd Okręgowy wydał postanowienie, w którym nakazał archidiecezji gdańskiej zwrócić pieniądze. Wówczas kuria nie zgodziła się z orzeczeniem sądu i złożyła apelację. Dziś wyrok został podtrzymany. Jest prawomocny. Archidiecezja może teraz zwrócić się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o kasację wyroku.  

Gdańska kuria nie komentuje wyroku.

« 1 »

Zobacz także

 • dadon
  20.11.2013 18:44
  dadon
  A wszystko dlatego, że nie wiedzieć czemu istnieją "przepisy dopuszczające takie zwolnienie w przypadku instytucji kościelnych "
  wg mnie, powinny działać na takich samych zasadach jak wszystkie inne firmy i nie byłoby problemu, a tak to przekręty, problemy itp. i nie tylko tej sprawy to dotyczy bo tych zwolnień i przekrętów było ( i pewnie nadal jest) dużo więcej.
 • OPINIA
  20.11.2013 21:11
  NA BIEDNEGO ARCYBISKUPA NIE TRAFIŁO. BISKUP GŁÓDŹ SPRZEDA STADO DANIELI I JUŻ BĘDZIE KASA
  doceń 0
 • Piotr Olszewski
  21.11.2013 08:10
  Ja tu czegoś jednak nie rozumiem.
  1. "urząd skarbowy zwrócił wydawnictwu Stella Maris podatek VAT od transakcji [...]. Wszystko działo się w oparciu o przepisy dopuszczające takie zwolnienie w przypadku instytucji kościelnych".
  2. "W 2009 roku urzędnicy skarbówki dopatrzyli się uchybień ...".

  Proszę zwrócić uwagę, że to nie jest tak, że Stella Maris nie zapłaciło VAT-u, zapłaciło i Państwo Polskie obracało tą kasą (6,7 mln złotych!!!) przez 5 lat!
  Jak można żądać od kogokolwiek zwrotu pieniędzy (po 2 latach) za niekompetencję urzędasów. No bo to urzędnicy zaniedbali swe obowiązki nie dopatrzywszy się uchybień w 2007 roku, albo takich uchybień nie było tylko prawo podatkowe dopuszcza obydwie jego interpretacje - tę z 2007 i tę z 2009 roku. Ale niezależnie od tego, która z dwu powyższych możliwości ma miejsce, obydwu problemom winne jest Państwo Polskie.
  Swoją drogą skandaliczna jest sytuacja, w której urzędnik stanowi prawo, bo tak jest w sytuacji, gdy to urzędnikom (którzy powinni tylko egzekwować lub pilnować przestrzegania prawa), pozostawia się interpretację przepisów - wtedy mamy już do czynienia z władzą urzędniczą, a możliwość różnego interpretowania tego samego przepisu prawnego jest narzędziem sprawowania tej władzy.
  doceń 0
 • MOSCARDI
  21.11.2013 08:19
  MOSCARDI
  +A jak tu komentować..? Przecież kurii nie wypada powiedzieć prostego, ale jakże trafnego osądu na ten temat, cytuję: "burdel"...
  doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama