Trójmiasto przed Świętami

Świąteczne przygotowania w Trójmieście postępują pełną parą. Jarmarki bożonarodzeniowe, iluminacje świetlne, pięknie udekorowane ulice, kursy gotowania, zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami to tylko niektóre z wielu atrakcji.

W Gdyni świąteczne iluminacje możemy podziwiać na ulicach 10 Lutego, Starowiejskiej i Świętojańskiej. Na drzewach wiszą ledowe niebieskie światełka, a latarnie są tradycyjnie przyozdobione żagielkami inspirowanymi gdyńskim logo. - Od kilku lat iluminujemy fontannę na Skwerze Kościuszki, a od zeszłego roku także Plac Kaszubski, który znacznie zyskał na urodzie w ostatnim czasie - podkreśla Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu. - Tegoroczną nowością jest robiąca duże wrażenie instalacja świetlna na rondzie przed dworcem głównym, witająca wszystkich odwiedzających Gdynię - dodaje rzecznik.

Iluminacja Sopotu wygląda podobnie jak w latach poprzednich. Są to kurtyny świetlne na al. Niepodległości, kolorowe girlandy wzdłuż ul. Kościuszki oraz dekoracje na latarniach usytuowanych na popularnym Monciaku.

Gdańsk ma zupełnie nowe dekoracje. Zostały one wybrane przez mieszkańców miasta podczas plebiscytu na świąteczną iluminację. Możemy oglądać je m.in. na ul. Długiej i Długim Targu. Ozdobiony został nimi również główny ciąg komunikacyjny miasta od Oliwy, przez Wrzeszcz, do Śródmieścia.

Trójmiejskie choinki możemy podziwiać na Długim Targu w Gdańsku, przed Urzędem Miasta Gdyni oraz na Placu Przyjaciół Sopotu. Największa świąteczne drzewko stanęło w tym roku w Gdańsku. Liczy 25 metrów i zdobi je 30 tys. energooszczędnych ledowych lampek

Od kilku dni mieszkańcy Trójmiasta mogą korzystać z atrakcji gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wenecka karuzela z rumakami dla dzieci, syntetyczne lodowisko ze ślizgawką dla łyżwiarzy oraz zagroda z żywymi reniferami to tylko niektóre z nich.

Z kolei w gdyńskim parku Kolibki rozpoczęła się zupełnie nowa inicjatywa, czyli targi sztuki "Figa z Makiem" oraz targowisko ze zdrową żywnością "Jadłostajnia".  W grudniu, co tydzień w sobotę, można kupować tam przysmaki świąteczne, ręcznie robioną biżuterie i ubrania oraz brać udział m.in. w warsztatach pakowania prezentów i tworzenia ozdób świątecznych. Jarmark Bożonarodzeniowy w Sopocie ruszy dopiero 14 grudnia. Na końcu Monciaka stanie 16 drewnianych domków, w których będzie można nie tylko kupić prezenty i akcesoria świąteczne, ale i potrawy kuchni regionalnej. W weekendy dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach rysowania kartek świątecznych, koncertach, pokazach straży pożarnej oraz kursach gotowania.

Najmniej na świąteczne przygotowania wydał Sopot - 50 tys. zł, czyli o 30 tys. zł mniej niż w roku ubiegłym. Najwięcej Gdynia, bo aż 340 tys. z czego 190 pokryje budżet Ogrodnika Miasta, a pozostałą kwotę miejski Zarząd Dróg i Zieleni. Gdańsk przeznaczył na ozdobienie miasta podobnie jak w roku ubiegłym 260 tys. zł. Dla porównania Warszawa wyda w tym roku na świąteczne ozdoby 3,3 mln zł, Wrocław - ponad milion złotych, Rzeszów - 700 tys. zł.

Więcej na temat świątecznych przygotowań w 50. numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »