- Niezależnie od miejsca, Matka Boża zawsze przyjmowana jest z największą gościnnością - podkreśla Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International-Europa, międzynarodowy koordynator peregrynacji.
"Od Oceanu do Oceanu" - to temat wystawy fotograficznej, która 2 lutego została zaprezentowana w kościele pw. bł. Doroty z Mątów w Gdańsku-Jasieniu.
Ekspozycja ukazuje pierwszy etap wędrówki Matki Bożej w kopii Ikony Częstochowskiej po 24 krajach Europy i Azji na trasie ok. 65 tys. kilometrów od Władywostoku do Fatimy, od brzegu Oceanu Spokojnego do wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.
21 sierpnia 2013 roku rozpoczął się drugi etap peregrynacji "Od Oceanu do Oceanu". Tym razem kopia Ikony Częstochowskiej udała się do Ameryki Północnej. Ostatnio, 22 stycznia, uczestniczyła w Marszu Życia w Waszyngtonie. Brało w nim udział ok. 300 tys. osób. Ikona została przeprowadzona główną aleją miasta w pobliżu pomnika Waszyngtona pod Kapitol i budynek Sądu Najwyższego, gdzie polonijna młodzież spontanicznie zaśpiewała "Czarną Madonnę".
Matka Boża w kopii Ikony Częstochowskiej przejechała już ok. 90 tys. kilometrów. - To tak, jakby dwukrotnie objechała kulę ziemską. A do końca tej pielgrzymki jest jeszcze daleko. Do 1 listopada Ikona będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych. Następnie odwiedzi Meksyk i kraje Ameryki środkowej i południowej. W dalszych planach kolejne kontynenty: Afryka, Australia, Nowa Zelandia i Południowa Azja - informuje E. Kowalewska.
Wędrówka obrazu Matki Bożej przygotowana została przez ruchy obrony życia, zrzeszone w Human Life International. Intencją peregrynacji jest obrona cywilizacji życia i miłości we współczesnym świecie.