- Koncerty, które nas co roku gromadzą, przypominają nam o obowiązku wsłuchiwania się w głos Jana Pawła II. Są potwierdzeniem, że papież żyje w naszych sercach - mówił w piątek wieczorem w archikatedrze oliwskiej ks. prał. Zbigniew Zieliński.
W piątek 4 kwietnia odbył się Koncert Papieski zorganizowany z okazji 9. rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II. W Oliwie zabrzmiało Niemieckie Requiem Op. 45 Johannesa Brahmsa, w którym kompozytor mierzy się z problemem śmierci. - Nieprzypadkowo Niemieckie Requiem pojawia się w programie dzisiejszego koncertu. Jest to niewątpliwie największe dzieło wokalno-instrumentalne Brahmsa. Pisał je bardzo długo – mówił przed koncertem Konrad Mielnik, dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. - To nie jest typowa Msza żałobna. Znajdziemy tu siedem kantat żałobnych, które Brahms napisał do tekstów 12 psalmów, tłumaczonych na język niemiecki przez Marcina Lutra. To chyba najbardziej ekumeniczne dzieło w historii muzyki, a zatem zgodne także z naukami Jana Pawła II - kontynuował dyrektor.
W czasie wyjątkowego koncertu wystąpili: Julia Novikova, sopran, Vladimir Gromom, baryton, Chór Filharmonii w Mińsku oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ernsta van Tiela, Dyrektora Artystycznego Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.