Powrót Matki

Pół roku temu w katedrze oliwskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej po Polsce, 14 czerwca obraz powrócił. Wędrówka wizerunku ma związek z przygotowaniami do 100-lecia Ruchu Szensztackiego, który obchodzony będzie 18 października.

Nawiedzenie Matki Bożej Królowej Nowej Ewangelizacji Europy jest ważnym wydarzeniem dla ruchu. Msza św. na zakończenie peregrynacji obrazu ma wymiar szczególnego znaku. – Głęboko wpisuje się w czas przygotowań do Uroczystości Trójcy Świętej, uroczystości patronalnej – mówił ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej. – 14 stycznia obraz wyruszał z tego miejsca, dziś po pół roku powraca. Dzisiejsze spotkanie z Maryją Trzykroć Przedziwną, Matką Bożą Szensztacką, nie jest przypadkowe. Ta, która swoją nazwę czerpie z zakorzenienia w Trójcy Świętej, jest dla nas cennym drogowskazem podpowiadającym, jak należy w Trójcy Świętej odnajdywać w pełni Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego.

Św. Jan Paweł II podczas jednej ze swych pielgrzymek do Polski, w 1999 r. w Licheniu odwołał się do jednej ze staropolskich pieśni: "Bądź pozdrowiona, Córko Boga Ojca. Bądź pozdrowiona, Matko Syna Bożego. Bądź pozdrowiona, Oblubienico Ducha Świętego. Bądź pozdrowiona, Przybytku Trójcy Przenajświętszej". – Ta głęboka myśl teologiczna nie tylko odzwierciedla wartość Trójcy Świętej, jej spójność, zachęca nas do jeszcze większej harmonii, do pogłębionego życia wewnętrznego, do jedności między ludźmi i z Bogiem – dodał ks. Zbigniew Zieliński. – Pokazuje nam, że w Maryi, tej, która jest Córką Boga, Matka Syna Bożego i Oblubienicą Ducha Świętego mamy ten szczególny znak na wzór Trójcy Świętej.

Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej został ukoronowany w Szensztacie (Niemcy) 8 września 2012 r. Uroczystości przewodniczył w imieniu papieża Benedykta XVI abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Maryja otrzymała koronę jako Królowa Nowej Ewangelizacji Europy. – Nie był to wynik jedynie starań Apostolatu Ruchu Szensztackiego – przekonywał proboszcz bazyliki archikatedralnej. – Było to gorące pragnienie ojca świętego, aby Europa, która przeżywa różne zawirowania, mogła doświadczyć ze strony Maryi szczególnego wstawiennictwa.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..