- Byliście z Nim. Teraz ten błogosławiony męczennik jeszcze bardziej stanie się wam bliski - mówił przed odczytaniem dekretu Stolicy Apostolskiej abp Sławoj Leszek Gódź.
Podczas uroczystych obchodów 34. rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych, które w bazylice św. Brygidy zgromadziły tysiące przedstawicieli Solidarności z całej Polski, abp. Sławoj Leszek Głódź przekazał Piotrowi Dudzie, przewodniczącemu NSZZ Solidarność, dekret Stolicy Apostolskiej uznający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę patronem członków Związku.
ʺCzłonkowie NSZZ Solidarność w sposób szczególny czczą bł. Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika, który czyniąc prawdę w miłości, broniąc tych, którzy cierpią prześladowanie, nauczał, aby zło dobrem zwyciężać./…/ Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca św. Franciszka, /…/ przychyla się do próśb i uznaje bł. Jerzego Popiełuszkę patronem przed Bogiem członków NSZZ Solidarność.ʺ - czytamy w dokumencie.
- Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, męczennik dla imienia Chrystusa i Ojczyzny prowadził nas drogami miłości i wierności. Stawał przy tym ołtarzu obok ks. Henryka Jankowskiego - mówił metropolita. - Śpiewaliście, bracia i siostry, nie raz pieśń: ʺŚlubujemy Księże Jerzy, ślubujemy na Twój grób, Twój testament wypełnimy, dopomoże nam w tym Bógʺ - zwracał się do członków NSZZ Solidarność.
Eucharystię, którą wraz z metropolitą sprawował abp senior Tadeusz Gocłowski oraz kilkudziesięciu kapłanów rozpoczęło poświęcenie relikwiarzy św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, umieszczonych w bursztynowym ołtarzu głównym bazyliki św. Brygidy. Podczas Mszy św. hierarcha przekazał także delegacji z Jaworzna relikwie patrona Solidarnośći.
- Niech w ten trudny, powikłany czas, Solidarność niesie swoje fundamentalne przesłanie, że podmiotem pracy jest człowiek, a praca jest powołaniem człowieka, znakiem jego godności - mówił w homilii abp. Sławoj Leszek Głódź. - Nie może być mowy o żadnym postępie, jeżeli w imię społecznej solidarności nie będą respektowane do końca prawa każdego człowieka. Jeżeli nie znajdzie się w życiu społecznym dość przestrzeni dla jego talentów i inicjatyw. A nade wszystko dla jego pracy - cytował wypowiedziane w czerwcu 1987 słowa św. Jana Pawła II.
- Przez trzydzieści cztery lata Solidarność przeszła wiele. Represje stanu wojennego, trud funkcjonowania w podziemiu, wewnętrzne spory i podziały, związane z kierunkiem drogi obranej przez przywódców. Okrągły Stół, nowa rzeczywistość, zderzenie z liberalnym systemem gospodarczym. Sukcesy i wykluczanie z pierwszej linii polskiego życia. Droga trudna i zmienna, jak zmienne w barwie były te lata. Ale to droga, która trwa. Solidarność nie zwinęła swoich sztandarów. Nie zakończyła swej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń - podkreślał hierarcha. - To Solidarność niesie wiano Sierpnia ‘80 roku. Stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte postanowienia, kontynuujący tamten etos - dodał.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki wręczyli medale ʺZło dobrem zwyciężajʺ. Przyznawane od szesnastu lat odznaczenie w tym roku otrzymali:
- NSZZ Solidarność - na ręce Piotra Dudy;
- Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność;
- Krzysztof Żmuda, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność.
Po Mszy św. obchody święta Solidarności przeniosły się na teren Stoczni Gdańskiej, do historycznej Sali BHP i Europejskiego Centrum Solidarności.