To już pewne. W Gdańsku swoją siedzibę będzie miała Polska Agencja Kosmiczna POLSA (od ang. Polish Space Agency). Tak 26 września zdecydował Sejm RP.
Agencja ma koordynować działania sektora kosmicznego, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, tworzyć własne laboratoria i upowszechniać wiedzę. POLSA będzie realizowała również zadania w zakresie badań techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej oraz ich zastosowania dla celów gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych. Polska ma specjalizować się w budowie małych satelitów i instrumentów do obserwacji Ziemi.
Przypomnijmy, że od dłuższego już czasu środowisko akademickie związane z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu czyni starania o budowę największego w Europie radioteleskopu na Pomorzu, który ma nosić imię wybitnego gdańszczanina Heweliusza.
- Zaproponowałem Gdańsk jako miejsce siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej, argumentując tym, że nasze środowisko naukowo-badawcze jest do tego w pełni przygotowane oraz spełnia to proces decentralizacji państwa. W Warszawie ulokowane jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w Krakowie Narodowe Centrum Nauki. Umieszczenie ważnej instytucji jaką jest POLSA w Gdańsku jest kolejnym krokiem w tym kierunku - podkreśla prof. Edmund Wittbrodt.
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska z zadowoleniem przyjął decyzję Sejmu RP. - Cieszy mnie, że Gdańsk, który posiada do tego świetne warunki, ma szansę stać się siedzibą POLSA. Cieszy mnie także faktycznie realizowany postulat decentralizacji państwa. Od lat podkreślam, że nie wszystkie instytucje o zasięgu ogólnokrajowym muszą być umieszczane w Warszawie, a ich rozmieszczanie w innych regionach kraju, przyczynia się do zrównoważonego rozwoju Polski.
Sejm RP przyjął również poprawkę Senatu, zwiększającą wpływ premiera na wybór prezesa agencji. Kandydatów na prezesa POLSY - będzie dokonywać Prezes Rady Ministrów za pomocą wyznaczonego przez siebie zespołu.
Polska Agencja Kosmiczna ma zacząć działać od stycznia 2015 roku.