Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomogą w kryzysie

- Grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy daje czas i miejsce na to, żeby o swoich problemach i trudnej sytuacji porozmawiać. To okazja, by ktoś inny tego wszystkiego po prostu wysłuchał, a to potrafi być zbawienne - mówi psycholog Alicja Kasica-Nowakowska ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni zaprasza na cykl 18 spotkań grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Spotkania będą się odbywały w czwartki od 17.30 do 19.30.

Osoby uczestniczące w spotkaniach grupy dowiedzą się m.in.: czym jest przemoc, jakie są jej formy, w jaki sposób reagować i gdzie szukać pomocy.

- Kobiety często nie mają świadomości, że doświadczają przemocy. Czują, że coś niepokojącego dzieje się w ich związku i w ich rodzinie, ale nie bardzo umieją to nazwać i dopiero przychodząc tutaj czy na grupie słyszą, czym jest przemoc i co się dzieje w ich domu - mówi psycholog Katarzyna Malinowska z Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni.

- Spotkania grupy wsparcia dają przede wszystkim wsparcie innych osób, które są w podobnej sytuacji. Uświadamiają także, że kobieta nie jest sama w sytuacji, która ją spotkała. Takie spotkania dają wiedzę o mechanizmach, które się w sytuacji przemocowej dzieją oraz pozwalają spojrzeć na swoją sytuację z boku - mówi Alicja Kasica-Nowakowska. - Nasze spotkania dają siłę i nadzieję do tego, żeby iść dalej i coś zmienić - dodaje K. Malinowska.

Panie psycholog podkreślają, że tajemnica i dyskrecja są jednymi z podstawowych zasad takiej grupy wsparcia. Zarówno terapeuci, jak i osoby uczestniczące zobowiązują się do tego, że usłyszane historie poza salę spotkań nie wyjdą.

- W grupie nikt nic nikomu nie każe - mówi A. Kasica-Nowakowska. - Tu bardziej chodzi o to, by zobaczyć swoją sytuację z różnych perspektyw, żeby usłyszeć innych osób, które już jakieś działania podjęły albo ich nie podjęły. Żeby dowiedzieć się o różnych możliwościach. Wyboru dokonuje sama pani. Nikt nie podejmie za nią decyzji ani nie będzie jej do niczego zmuszać - podkreśla.

Pomogą w kryzysie   - Przychodząc na spotkania grupy wsparcia panie zaczynają być bardziej bezpieczne, niż przed ujawnieniem przemocy - mówi A. Kasica-Nowakowska Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Przyjęcie do grupy poprzedza konsultacja psychologiczna, na którą należy umówić się telefonicznie lub osobiście.

- Konsultacja jest konieczna, by klientka - jeżeli ma jakiekolwiek obawy - mogła też o nich porozmawiać oraz by mogła opowiedzieć o swoich oczekiwaniach względem grupy - mówi K. Malinowska.

Do grupy można dołączyć w każdym momencie. - Po tych naszych 18 spotkaniach rozpocznie się kolejny cykl tych samych spotkań. Także w momencie, kiedy jakaś pani dołączy w środku, to w kolejnym cyklu dokończy te tematy, w których nie uczestniczyła. Dołączyć można w każdym momencie, gdy ktoś poczuje się gotowy na to nowe doświadczenie - dodaje K. Malinowska.

Spotkania będą w każdy czwartek od 17.30 do 19.30 w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia przy Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni, ul. Biskupa Dominika 25.

Więcej informacji oraz rejestracja na konsultację pod nr tel. 58 622 22 22. Grupa rusza w drugiej połowie października. 


15 października minęło 55 lat istnienia Zespołu Placówek Specjalistycznych im. K. Lisieckiego „Dziadka” w Gdyni, który przez ostatnie kilkadziesiąt lat ewoluował od placówki-opiekuńczo wychowawczej dla pięćdziesięciorga dzieci do nowoczesnej placówki oferującej kompleksowe wsparcie dla gdyńskich rodzin.

Obecnie w skład ZPS wchodzą placówki umiejscowione w różnych rejonach Gdyni, które zapewniają wsparcie dla dzieci od 3. roku życia oraz dorosłych, par i rodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama