Po ponad 2 latach starań przy głównej alei na Cmentarzu Komunalnym w Rumi stanął Pomnik Dziecka Utraconego. Jego poświęcenia dokonał w Niedzielę Świętej Rodziny bp Wiesław Szlachetka.
Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w kościele św. Józefa i Judy Tadeusza w intencji wszystkich rumskich rodzin. – Kiedy zastanawiamy się nad historią ludzką, zauważamy, że wiek XX, wiek postoświeceniowy, stał się wiekiem najbardziej ciemnym, jaki zna historia ludzka. Pochłonął on bowiem najwięcej istnień ludzkich. Do dnia dzisiejszego musimy sprzątać po tych ideologiach. I kiedy sprzątamy po jednych, rodzą się inne, a wśród nich bardzo niebezpieczna ideologia nazywana gender – mówił bp Szlachetka.
Po Mszy św. ulicami miasta przeszedł X Marsz w Obronie Życia i Świętości Rodzin, w którym wzięło udział ponad 200 osób.
Biskup Wiesław Szlachetka święci pomnik Dziecka Utraconego Marcin Kuptz Później, na zakończenie marszu, bp Wiesław Szlachetka poświęcił Pomnik Dziecka Utraconego, który powstał z inicjatywy duszpasterzy z sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. W budowę włączyli się wszyscy proboszczowie Rumi, władze miasta oraz mieszkańcy.
Figura przedstawia dwoje rodziców złączonych w bólu i cierpieniu, miedzy którymi znajduje się wolna przestrzeń w kształcie serca symbolizująca puste miejsce po stracie dziecka. Autorem projektu jest rumski artysta plastyk Krzysztof Włodkowski. Rzeźbę wykonał Ryszard Prill z Pruszcza Gdańskiego.