Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Nie czcijmy sowieckich okupantów"

- Władze miasta Gdańska czczą gwałcicieli, zbrodniarzy i okupantów. Nie zgadzamy się na to - mówi Anna Kołakowska, radna PiS, organizatorka pikiety.

Władze Gdańska zaplanowały na 27 marca uroczystości pod hasłem "Powrót Gdańska do Macierzy". Obchody rozpoczęły się na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich od złożenia kwiatów na grobach czerwonoarmistów. Wieniec złożył m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W trakcie uroczystości rozległy się okrzyki "Sowieci do domu", "Precz z komuną!" czy "Budyń do Moskwy". Część manifestantów trzymała transparenty z napisem: "Składając hołd czerwonoarmistom gloryfikujemy i przyzwalamy na bestialstwa oraz zbrodnie, których dokonała Armia Czerwona na polskim narodzie. Protestuję!".

- Przedstawiciele władz Gdańska oddają hołd żołnierzom sowieckim w rocznicę porwania i wywiezienia do Moskwy przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Gromadzą się także w dniu, kiedy dokładnie 70 lat temu sowieci spalili żywcem kilkadziesiąt osób, które szukało schronienia w kościele św. Józefa w Gdańsku. Były to głównie kobiety z dziećmi. Czerwonoarmiści dopuszczali się też masowych gwałtów i grabieży. I tym ludziom oddaje hołd prezydent Adamowicz? - komentuje A. Kołakowska.

Zdaniem prezydenta Adamowicza zachowanie protestujących jest wyrazem braku szacunku wobec cmentarza i poległych. To także zachowanie wbrew interesowi Polski, bo "telewizja rosyjska, która to nagrała, pokaże to zapewne jako przykład antyrosyjskich zachowań".

Teren cmentarza został obstawiony przez funkcjonariuszy Policji. Do żadnych ekscesów jednak nie doszło i ceremonia przebiegła zgodnie z planem. 

« 1 »

Zobacz także

 • czong
  30.03.2015 15:13
  Głównym celem akcji "Powrót Gdańska do Macierzy" było uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na Dwór Artusa, wcześniej złożywszy hołd żołnierzom, dzięki którym ta flaga mogła zawisnąć 70 lat temu.
  Gadanie o czczeniu zbrodniarzy to naciąganie faktów, chyba PiSowcy z Gdańska nie mogą znieść porażki Jaworowicza w wyborach na prezydenta miasta i na wszelkie sposoby starają się dopiec Adamowiczowi.
  doceń 0
 • Constance
  13.04.2015 23:57
  W tak trudnej sytuacji i ze względu na tak trudna rocznicę, władze miasta zachowały się na najwyższym poziome. Najłatwiej nasmrodzić ideologicznie, kiedy się za nic odpowiedzialności nie ponosi. Prezydent stanął na wysokości zadania - zachował się jak trzeba wobec poległych, jednocześnie w przemówienie przypomniał drugie oblicze Armii Czerwonej czyli"wyzwolicieli". Nie ma o tym przemówieniu ani słowa w tekście - szkoda, ze tylko jedna strona ma głos.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama