W Gdyni na Płycie Marynarza Polskiego przy skwerze Kościuszki w asyście Kompanii Reprezentacyjnej AMW odbyły się główne uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej.
Uczestnicy obchodów święta flagi narodowej w Gdyni przemaszerowali ze skweru Kościuszki pod magistrat Katarzyna Banc /Foto Gość Podczas przemówienia przypomniano czasy, gdy pokątnie i w pośpiechu ściągano flagi z domów i budynków publicznych po 1 maja, tak by symbole narodowe nie były eksponowane 3 maja. Jednak główny nacisk położono na podkreślenie poczucia dumy i solidarności Polaków. - Dzisiejsze święto wiąże się z poczuciem dumy i radości z tego, że możemy polską flagę narodową z dumą wieszać, bez pytania się kogokolwiek o zgodę. Możemy być dumni z tych wszystkich, którzy dbali o szacunek do polskiej flagi i jej obecność we wszystkich miejscach, gdzie byli Polacy, gdzie walczyli o wolność, niepodległość i nasz język - usłyszeli zgromadzeni na placu gdynianie.
Po uroczystym wciągnięciu na maszt flagi państwowej uczestnicy na czele z prezydentem miasta, radnymi i posłami na sejm przemaszerowali ulicą Świętojańską pod Urząd Miasta. Tam, przed godz. 13, ternom zielonym przy magistracie nadano nazwę placu Wolnej Polski.
Poseł na sejm Janusz Śniadek przypomniał historię powstania "miasta z morza i marzeń", ukazując jej szczególną rolę w walkach o wolną Polskę, zarówno na samym jej początku, jak i podczas wydarzeń lat 70. i 80. - Ten plac był świadkiem wielu uroczystości narodowych, z tą niezapomnianą uroczystością z 1993 roku odsłonięcia Pomnika Ofiar Grudnia 1970. Pomnik ten postawiono zabitym w pochodzie ku nadziei na wolność Polaków w ojczyźnie - wyjaśniał. Na koniec dodał: - Nazwa "plac Wolnej Polski" to prosty przekaz o tożsamości naszego miasta i wartościach, w imię których gdynianie pracowali i oddawali życie.
- To miejsce jest uświetnione pamięcią historii, która wplatała się w życie naszego miasta. Ale w to miejsce jest wpleciony jeszcze jeden ważny wątek, związany z obchodzonym również dziś dniem emigracji. Tutaj właśnie rozpoczyna swój bieg aleja ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej na emigracji prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Stąd właśnie to miejsce jest szczególnie predestynowane do takiego miana - powiedział prezydent miasta Wojciech Szczurek.
Odsłonięcia tablicy z nową nazwą placu dokonali wspólnie prezydent Wojciech Szczurek, poseł Janusz Śniadek oraz przewodniczący rady miasta Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.
Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy Gdyni zostali zaproszeni na koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Impreza pod pomnikiem Ofiar Grudnia potrwa do godziny 17.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez sejm 2004 roku. Od 11 lat tego dnia odbywają się różnego rodzaju akcje patriotyczne. Tego dnia poza granicami kraju obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.