Nowy numer 20/2022 Archiwum

Zaplanuj Noc Muzeów

W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach, galeriach, centrach kultury czekają atrakcje na co dzień niedostępne dla zwiedzających: zbiory, premierowe pokazy, wernisaże, happeningi, spotkania z twórcami i naukowcami.

Dziesiąta edycja Europejskiej Nocy Muzeów zapowiada się wyjątkowo. Udział w imprezie odbywającej się z 16 na 17 maja zapowiedziały placówki i instytucje z całego Pomorza.

Podpowiadamy, gdzie naprawdę warto się wybrać i jak mądrze zaplanować ten wieczór.

Gdańsk

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku podczas Nocy Muzeów będzie obecny na Głównym Mieście, w pobliżu historycznego Żurawia. Pracownicy IPN w formie gry i zabawy pokażą jak Polacy w okresie II wojny światowej oraz w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych walczyli o wolność.

- Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy pokaz gier edukacyjnych wydanych przez IPN: "303" i "111". W trakcie rozgrywek będzie można stanąć w szeregach pilotów broniących polskiego nieba oraz pilotów słynnego Dywizjonu 303 w czasie bitwy o Anglię. Wszystkich pozostałych uczestników zaprosimy do odtworzonego warsztatu podziemnego drukarza. Nasi pracownicy pokażą - na maszynach wzorowanych na tych z epoki - jak powstawało wolne słowo w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - informuje Marcin Węgliński, asystent prasowy.

Każdy, kto weźmie udział w warsztatach będzie mógł stanąć przy maszynach i samodzielnie przygotować pamiątkową ulotkę, a przy okazji... ubrudzić się farbą drukarską.

Dla rodziców z dziećmi świetną propozycję przygotowało Centrum Hewelianum, gdzie odbędzie się szereg wydarzeń z pogranicza nauki i sztuki, m.in.: warsztaty "Łamanie szyfru Enigmy" czy pokaz "Pod napięciem", prezentujący eksperymenty z użyciem generatora Van de Graffa.

Po raz pierwszy do obchodów Nocy Muzeów dołączy Europejskie Centrum Solidarności, które zaprasza na kuratorskie oprowadzenie po wystawie stałej, a także na zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień, takich jak projektornia w audytorium, garderoby czy biura z widokiem na stocznię. O pełnych godzinach wjechać będzie można na dach budynku, by za pomocą lornetek i noktowizorów obserwować budynki stoczni w towarzystwie dawnego pracownika zakładu przybliżającego ich historię.

Na oddalonym od centrum Westerplatte Muzeum II wojny światowej przygotowało spektakl filmowo-multimedialny z wykorzystaniem animacji komputerowej i videomappingu wg. pomysłu Andrzeja Wajdy pt. "Wybuch", ukazujący historię od przejęcia władzy w Niemczech przez Hitlera aż po wybuch II wojny światowej. Organizatorzy zapraszają także na przygotowaną przez nich wystawę "45. Koniec wojny w 45 eksponatach" znajdującą się w Europejskim Centrum Solidarności.

Gdynia

W Gdyni główną atrakcją będzie otwarcie Muzeum Emigracji. W odrestaurowanym budynku Dworca Morskiego zaprezentowana zostanie po raz pierwszy stała wystawa poświęcona emigracji z ziem polskich od XIX wieku po czasy współczesne. W ramach wydarzenia odbędzie się także koncert Hatti Vatti z Misią Furtak oraz pokazy audiowizualne 3D na fasadzie budynku.

Muzeum Miasta Gdyni zachęca do odwiedzania wystaw "Narodziny Miasta" oraz "Wojna i Pokój". Natomiast Muzeum Marynarki Wojennej oprócz zwiedzania stałej wystawy zaprasza na koncert Orkiestry Reprezentacji Marynarki Wojennej, spotkanie z pielęgniarkami i sanitariuszkami wojennymi, a także projekcję filmu "Zew Morza".

Sopot

W Sopocie odwiedzić można Muzeum Sopotu, a także Skansen Archeologiczny Grodzisko, gdzie odbędzie się pokaz rzemiosł pt. "Ogień - żywioł ujarzmiony".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama