Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odpoczynij pośród planet i gwiazd

Iluminowana mapa Układu Słonecznego, podświetlane planety, ławki w kształcie konstelacji gwiazd - w tym roku przestrzeń rekreacyjna Targu Węglowego nabierze... kosmicznych kształtów.

Przestrzeń Targu Węglowego już 1 lipca zmieni swoją funkcję - z parkingu dla aut przeistoczy się w skwer rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców i turystów. Za sprawą projektu przygotowanego przez rzeźbiarkę Ewę Topolan i scenografa Macieja Chojnackiego miejska przestrzeń stanie się namiastką Kosmosu.

Na specjalnie przygotowanym podłożu wymalowany zostanie farbami luminescencyjnymi Układ Słoneczny, który w nocy "oświetlać" będzie planety. Te z kolei będą pełnić zarazem funkcję ławek i latarni. Ale same planety to nie wszystko. W centrum Układu Słonecznego stanąć ma zegar wodny. Jest to wyjątkowa konstrukcja, która odmierzać będzie czas z pomocą krążących wewnątrz 300 litrów wody.

- W projekcie chodzi o przekształcenie Targu Węglowego w miejsce spotkań i wypoczynku. Jego idea zawiera się w haśle: "Przyjdź i odpocznij pośród planet i gwiazd". Umieszczone tu formy i kształty nawiązywać będą do układu solarnego. Centralnym punktem kompozycji będzie zegar wodny, odmierzający ziemski czas. Jest to urządzenie, którego działanie opiera się o regularny i stały wypływ wody ze zbiornika przez niewielki otwór. Zegary wodne były jednymi z pierwszych odkrytych przez ludzkość sposobów pomiaru upływu czasu - mówi E. Topolan.

Odpoczynij pośród planet i gwiazd   Z Targu Węglowego już niebawem znikną samochody Jan Hlebowicz /Foto Gość - Charakter miejsca będzie się zmieniał w zależności od pory dnia. Inaczej będzie tu w dzień, inaczej nocą. Instalacja zostanie wzbogacona o oświetlenie obiektów-planet oraz barwne podłoże, które wspólnie budować będą planetarną przestrzeń. Istotnym walorem projektu jest użycie jako podłoża specyficznego, miękkiego materiału, zachęcającego do przebywania pomiędzy obiektami i do odpoczynku. Każdy z uczestników sam zdecyduje, czy zechce zająć miejsce w centrum, czy na orbicie - dodaje M. Chojnacki.

Montaż Układu Słonecznego rozpocznie się 29 czerwca. Korzystać z niego będzie można już od 1 lipca do 31 sierpnia. Całość będzie pod całodobową ochroną. Koszt tego etapu projektu to ok. 200 tys. zł, który pokryła firma Saur Neptun Gdańsk.

Dla samochodów ruch będzie zamknięty od wtorku 16 czerwca do 31 sierpnia.

Według założeń autorów projektu, w przyszłych latach kosmiczna przestrzeń ma się powiększać i wzbogacać o kolejne elementy - m.in. kuliste sfery, w których będzie można schronić się przed gwarem i letnim słońcem. Sfery te będą rozlokowane na bliższych i dalszych orbitach przestrzeni rekreacyjnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama