Abp Sławoj Leszek Głódź odprawił w niedzielę 28 czerwca uroczystą Mszę św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Eucharystia była transmitowana przez TV Polonia.
W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie zebrali się wierni z całej parafii. Wielu przyszło w tradycyjnych kaszubskich strojach. Abp Sławoj Leszek Głódź przywitał przybyłych oraz tych, zebranych przed telewizorami na całym świecie. Ponieważ Msza św., której przewodniczył arcybiskup, była transmitowana przez TV Polonia.
- Witam wszystkich z Żukowa, z pomorskiego miasta nad Radunią, które od wieków stanowi ostoję duchowości, kultury i tradycji kaszubskiego ludu. Przekazuję Jezusowe wezwanie. „Nie bój się, wierz tylko!”- mówił abp Głódź.
Słowa przytoczone przez duszpasterza pochodzą z Ewangelii wg św. Marka. - Skierował je nasz Zbawiciel do przełożonego synagogi o imieniu Jair. W godzinie jego rozpaczy i bólu, gdy dotknął go nagły cios. Zachorowała dwunastoletnia córeczka. Gasło jej życie - mówił arcybiskup do zgromadzonych. - Dziecko zmarło. Zgasła ojcowska nadzieja. „Nie bój się, wierz tylko!” - taka była reakcja Jezusa na rozpacz ojca, na jego przekonanie, że wszystko się skończyło, że do śmierci należało ostatnie słowo. Ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych! Na Jezusowe słowa stało się to, co - wedle ludzkiej miary - stać się nie powinno. Dziecko obudziło się z martwych do życia!
Bo, jak przypomniał arcybiskup Głódź: - Wiara to wielki dar. Nie przychodzi sam. Wymaga wysiłku woli. Autentycznego „tak” wypowiedzianemu Bogu. Wiarę utwierdzają sakramenty, które ofiaruje nam Kościół. Dar wiary układa bieg naszego życia wedle Bożych przykazań, wedle szkoły Jezusowej Ewangelii.
Metropolita w swoim kazaniu nawiązał także do kaszubskiej tradycji, która w Żukowie jest wyraźnie widoczna. - Dziś to jedno z tych pomorskich miast, gdzie tradycja, przeszłość, kulturowa tożsamość są mocno zaznaczone w teraźniejszości. Rozbrzmiewa tu kaszubski język. To tutaj zrodził się piękny kaszubski haft, który stanowi jeden z wyróżników kaszubskiej kultury. To tutaj często przywdziewany jest wasz lokalny, kaszubski strój, w którym dominuje niebieski kolor. Kolor morza, które od wieków przyzywa ku sobie ludzi tej ziemi. To tu rozplata się często węzły pamięci, które tworzą waszą kaszubską, pomorską tożsamość.
Arcybiskup mówił również o zbliżającej się i bardzo ważnej dla Polski rocznicy. - Przyszły rok, rok 1050. rocznicy chrztu Polski, będzie też rokiem naszego świadectwa. Wobec ojca świętego Franciszka, wobec młodzieży, która przybędzie na Światowe Dni Młodzieży. Świadectwa dawanego w prawdzie, radości, satysfakcji - zaznaczył.
Na zakończenie arcybiskup zwrócił się do parafian Żukowa: - Dziękuję za wasze świadectwo wiary, za waszą wspólnotową aktywność. Niech trwa, niech się umacnia. Niech stanowi współczesny wyraz kaszubskiej deklaracji: „My trzemomy z Bogiem”.
Zaprosił także do włączenia się w pielgrzymkową inicjatywę. - W ten wakacyjny czas ruszą pielgrzymki. Ku Jasnej Górze, ku tronowi łaski, gdzie króluje Ta, która nas dobrze zna, Matka naszego Pana. Wyruszą także stąd, z Pomorza. Kto może, niech na ten pielgrzymi szlak drogami letniej Polski weźmie najnowszą encyklikę ojca świętego Franciszka, zatytułowaną Laudato si' - pierwszą w historii Kościoła encyklikę poświęconą ekologii, o której ktoś powiedział, że jest „wspaniałym listem papieża do świata, zaproszeniem wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą rozmawiać, do rozmowy o kształcie tego świata, naszego jedynego i wspólnego domu.” - zachęcał abp Głódź.