"Kto w szkaplerzu umrze, nie dozna ognia piekielnego". Zobacz, gdzie i kiedy w archidiecezji gdańskiej odbywają się uroczystości związane ze świętem Matki Bożej z Góry Karmel.
Pierwsza z uroczystości odbędzie się 16 lipca o 18.00 w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku. Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów z naszego dekanatu przewodniczyć będzie o. prowincjał Bogdan Meger, pełniący dotychczas urząd przeora tutejszego klasztoru. Po Eucharystii nastąpi czuwanie rodziny karmelitańskiej w oprawie muzycznej zespołu "Adoramus". W czasie czuwania będzie możliwość przyjęcia szkaplerza.
Dwa dni później ojcowie oblaci zapraszają do kościoła pw. św. Józefa w Gdańsku. O 10.30 rozpocznie się odpust MB Szkaplerznej z uroczystym nałożeniem szkaplerza karmelitańskiego.
Główne uroczystości odbędą się w Swarzewie 19 lipca o 10.30 pod przewodnictwem biskupa Wiesława Szlachetki. We Mszy św. wezmą udział pielgrzymi z Helu, Juraty, Jastarni, Kuźnicy, Chałup, Władysławowa i Chłapowa.
Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwany szkaplerzem brązowym, zapoczątkowany został przez św. Szymona Stocka. Przełożony generalny zakonu karmelitów w 1251 roku miał otrzymać w prywatnym objawieniu od Matki Bożej obietnicę szczęśliwej śmierci i uniknięcia ognia piekielnego dla noszących karmelitański habit. W 1530 roku szkaplerz brązowy został oficjalnie zaaprobowany przez papieża Klemensa VII.
Szczególnym propagatorem duchowości karmelitańskiej był św. Jan Paweł II, który wielokrotnie przyznawał się do noszenia szkaplerza i otrzymywania dzięki temu wielu łask.