- Zapraszam wszystkich do współpracy przy organizowaniu wielkiego święta młodych oraz do udziału w konkursie - mówi ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM 2016.
Żeby właściwie przyjąć pielgrzymów ze świata, potrzebujemy wielu wolontariuszy. Mogą nimi zostać wszystkie osoby pełnoletnie, która wyrażą takie życzenie. Nie muszą znać języków obcych ani przejawiać wielkich zdolności organizacyjnych. Powinny jednak mieć dobre serca i wierzyć w przyjaźń. Być otwarte na młodych całego świata, ich poglądy, marzenia i wiarę. Wszyscy wolontariusze muszą być właściwie przeszkoleni, dlatego osoby, które się zgłoszą, powinny przynieść dokumenty szkoleń z lat poprzednich lub uczestniczyć w tych, które będą organizowane w naszej archidiecezji. Przedział wiekowy wolontariuszy ŚDM 2016 w naszej archidiecezji to 18-110 lat.
W czasie pełnienia swoich obowiązków osoba musi być pełnoletnia i najlepiej, żeby miała już dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Osoby młodsze też mogą być wolontariuszami, ale w ograniczonym zakresie i za pisemną zgodą rodziców (zawsze jednak muszą mieć swoich opiekunów). Tak naprawdę nie będą oni wolontariuszami w rozumieniu prawa. Mogą jednak brać udział w szkoleniach i pomagać w punktach przyjęć pielgrzymów w uzgodnionym wcześniej zakresie.
Obecnie Światowe Dni Młodzieży składają się z dwóch części: pierwsza to Dni w Diecezjach kraju, który jest gospodarzem, druga to uroczystości centralne, odbywające się w wyznaczonym przez papieża kraju i mieście. Na centralne uroczystości przybywa papież, aby spotkać się z młodymi, którzy przyjmą zaproszenie.
Po raz pierwszy Dni w Diecezjach miały miejsce w 1996 roku, podczas ŚDM w Paryżu we Francji.
Na czas ŚDM w 2016 roku Polska nazwana została Campus misericordiae - Pole miłosierdzia.
Każda z diecezji przyjęła biblijną nazwę, której motyw będzie się pojawiał w programie pobytu młodzieży w diecezjach. Archidiecezja gdańska przyjęła nazwę Kafarnaum.
Statystycznie w Dniach w Diecezjach bierze udział od 300 do 500 tys. młodych z całego świata.
Ile przyjedzie do Polski na Dni w Diecezjach? Tego jeszcze nie wiemy. Diecezje deklarują liczbę młodzieży, jaką mogą przyjąć u siebie. Jedno jest pewne - zainteresowanie ŚDM w 2016 roku jest i będzie coraz większe z tego powodu, że Polska i Kraków to miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, inicjatorem, a dziś również patronem ŚDM oraz św. s. Faustyną Kowalską, Apostołką Bożego Miłosierdzia. Archidiecezja gdańska może spodziewać się nawet 10 tys. młodych. Powodów takiej liczby jest kilka: Trójmiasto jest jedną z największych aglomeracji naszego kraju, a także atrakcyjnym miejscem z powodów historycznych, kulturowych, logistycznych. Zrozumiałe jest więc, że archidiecezja gdańska będzie wybierana - obok Warszawy, Częstochowy i Wrocławia - najczęściej.
Rejestracja uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (a więc uroczystości centralnych - nie Dni w Diecezjach) odbywać się będzie online, przez wypełnienie formularza na stronie internetowej ŚDM.
Informacje o przygotowaniach archidiecezjalnych można znaleźć na stronie internetowej: www.sdm.diecezja.gdansk.pl oraz na Facebooku (profil Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 - Archidiecezja Gdańska).
Wszystkie informacje zostały opracowane na podstawie oficjalnych materiałów przygotowanych przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM 2016.