- Katedra oliwska jest symbolem muzyki i sztuki dla całego świata. Jeżeli myśli się o organach, myśli się o Oliwie - mówi prof. Roman Perucki, dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
W ramach 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej 4 sierpnia w katedrze oliwskiej odbył się kolejny koncert organowy w wykonaniu Włocha Giulio Mercatiego.
Melomani, którzy wypełnili po brzegi wnętrze świątyni, udali się w cudowną muzyczną podróż. W programie znalazły się m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa i Franza Liszta.
Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwił zainstalowany w katedrze ekran multimedialny, dzięki któremu melomani, siedzący tyłem do organów, mogli nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć grającego artystę.
Giulio Mercati edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat, w rodzinie z bogatymi tradycjami muzycznymi, pod kierunkiem swego dziadka maestro Lamberto Torrebruno. Naukę gry na organach, klawesynie i kompozycji kontynuował pod kierunkiem takich wybitnych pedagogów jak: Luigi Toja, Jean Boyer czy Olivier Latry. Giulio Mercati prowadzi ożywioną działalność artystyczną tak we Włoszech, jak i za granicą. Koncertuje jako solista i kameralista. Jest dyrektorem artystycznym i inicjatorem wielu znaczących międzynarodowych festiwali we Włoszech, Szwajcarii i Hiszpanii.
Festiwal organizowany w katedrze oliwskiej należy do najstarszych i najbardziej znanych wydarzeń tego typu w skali europejskiej. Wyjątkowe wnętrze świątyni, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, składające się z 7876 piszczałek i 110 rejestrów, słynne na cały świat organy to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów organów z kraju i zagranicy. - Tutaj naprawdę wiele osób chce przyjechać. Ale spośród propozycji, które dostajemy, to my musimy wybierać - podkreśla prof. Perucki.
Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność.
Tegoroczna edycja festiwalu zakończy się 25 sierpnia. Patronat medialny objął "Gość Niedzielny".
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.