- Katedra oliwska jest symbolem muzyki i sztuki dla całego świata. Jeżeli myśli się o organach, myśli się o Oliwie - mówi prof. Roman Perucki, dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
W ramach 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej 4 sierpnia w katedrze oliwskiej odbył się kolejny koncert organowy w wykonaniu Włocha Giulio Mercatiego.
Melomani, którzy wypełnili po brzegi wnętrze świątyni, udali się w cudowną muzyczną podróż. W programie znalazły się m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa i Franza Liszta.
Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwił zainstalowany w katedrze ekran multimedialny, dzięki któremu melomani, siedzący tyłem do organów, mogli nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć grającego artystę.
Giulio Mercati edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat, w rodzinie z bogatymi tradycjami muzycznymi, pod kierunkiem swego dziadka maestro Lamberto Torrebruno. Naukę gry na organach, klawesynie i kompozycji kontynuował pod kierunkiem takich wybitnych pedagogów jak: Luigi Toja, Jean Boyer czy Olivier Latry. Giulio Mercati prowadzi ożywioną działalność artystyczną tak we Włoszech, jak i za granicą. Koncertuje jako solista i kameralista. Jest dyrektorem artystycznym i inicjatorem wielu znaczących międzynarodowych festiwali we Włoszech, Szwajcarii i Hiszpanii.
Festiwal organizowany w katedrze oliwskiej należy do najstarszych i najbardziej znanych wydarzeń tego typu w skali europejskiej. Wyjątkowe wnętrze świątyni, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, składające się z 7876 piszczałek i 110 rejestrów, słynne na cały świat organy to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów organów z kraju i zagranicy. - Tutaj naprawdę wiele osób chce przyjechać. Ale spośród propozycji, które dostajemy, to my musimy wybierać - podkreśla prof. Perucki.
Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność.
Tegoroczna edycja festiwalu zakończy się 25 sierpnia. Patronat medialny objął "Gość Niedzielny".