Profesjonalna oprawa muzyczna, autorskie teksty i życzliwa publiczność - to charakterystyczne cechy Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej, który w kościołach gminy Jastarnia zagościł już 16. raz.
– Spotykamy się tu dzisiaj i przez Matkę Jasnogórską chcemy Bogu przedstawić owoce tego festiwalu – mówił ks. inf. Stanisław Zięba w czasie Mszy św. kończącej festiwal w Jastarni.
Duszpasterz zwrócił się do wszystkich zespołów czekających na wyniki konkursu, aby w takich momentach pamiętali naukę św. Pawła. – Wszyscy biegną, ale nie wszyscy osiągają pierwsze miejsce. Cieszmy się z cudzych sukcesów, żeby nie było tak, że cierpimy przez to, że ktoś wygrywa. Wyzbywajmy się zazdrości i zawiści, abyśmy mogli stawać się lepszymi – mówił ks. Zięba.
XVI Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej w tym roku zgromadził 12 zespołów. Festiwal ma charakter konkursu. Odbywa się w kościołach gminy Jastarnia, tj. w Juracie, Jastarni i Chałupach. Organizatorzy podkreślają, że nastąpił znaczny wzrost zainteresowania festiwalem. – Zgłosiło się 30 zespołów. To bardzo duża liczba, dlatego musieliśmy wprowadzić ograniczenia co do liczby uczestników – wyjaśnia prof. Wawrzyniec Wawrzyniak, prezes senior Stowarzyszenia Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystki "Półwysep".
Myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu była 10. rocznica śmierci Jana Pawła II. – Nie mogliśmy wybrać inaczej. Papież był człowiekiem, który swoją wiedzą, otwartością i miłością docierał do serc ludzi na całym świecie. Budził szacunek nawet wśród tych, którzy nie byli jego zwolennikami. A co najważniejsze – kochał młodzież i widział w niej przyszłość – mówi prof. Wawrzyniak.
Festiwalową tradycją jest wręczenie uczestnikom pamiątek, wśród których był obraz Matki Bożej Częstochowskiej. – To nawiązanie do papieża Jana Pawła II, który Jej zaufał, oddając swoje życie w Jej ręce – tłumaczy prof. Wawrzyniak.
Jury w swojej ocenie skupiało się m.in. na doborze repertuaru, adaptacji utworów do własnego instrumentarium oraz wyrazie artystycznym. Ważne były także intonacja, emisja głosu z dykcją oraz autorski wkład w kompozycje, czyli w przedstawiane piosenki i muzykę. – Dziękuję wam za ten trud włożony w przygotowanie, o którym my, jako jury, pamiętamy – mówił do uczestników ks. Zięba, członek jury, na chwilę przed ogłoszeniem wyników.
Jury XVI Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej Jastarnia–Jurata–Chałupy obradowało w składzie:
prof. Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku – przewodniczący;
ks. inf. prof. Stanisław Zięba, wykładowca muzyki kościelnej w Gdańskim Seminarium Duchownym;
prof. Grzegorz Rubin, kierownik Katedry Teorii Muzyki na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Po wysłuchaniu 12 zespołów komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:
Pięcioosobowy zespół Debemus Cantare, na festiwalu obecny był po raz 12. – To było nasze ogromne marzenie, bo chociaż we wcześniejszych edycjach zdobywaliśmy nagrody w innych kategoriach, ta statuetka była ciągle poza naszym zasięgiem – śmieje się Marek Wysocki, kierownik zespołu. Sukces artystów to wielogodzinne próby. – Spotykamy się dwa razy w tygodniu i ćwiczymy po kilka godzin – mówi Weronika Rabek.
Wygrali autorską piosenką "Deszcz". – Tekst pochodzi z różnych fragmentów Pisma Świętego, a muzykę stworzyła Agnieszka Tokarska, która wcześniej z nami występowała – tłumaczy Anna Wysocka.
Festiwal to dla muzyków czas rozwinięcia skrzydeł. – Można posłuchać innych zespołów, uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów, to zdecydowanie wpływa na rozwój – dodaje Weronika. Chociaż zajęli 1. miejsce, z wielkim dystansem podchodzą do wygranej. – Musimy się nadal rozwijać, bo zawsze może być lepiej – mówi Sylwia.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystyki "Półwysep".
Więcej o XVI Metropolitalnym Festiwalu Piosenki Religijnej w 36. numerze "Gościa Gdańskiego" na 6 września.