Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zwykli bohaterowie

- Chciałem wam dzisiaj podziękować za to, co zrobiliście dla naszej ojczyzny, bo dla was wolność i sprawiedliwość państwa była zawsze sprawą najważniejszą - mówił prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

– Już za rok obchodzić będziemy 1050. rocznicę chrztu Polski. Ta rocznica przypomina nam, jak często trzeba było o wolność walczyć – i to nie tylko z wrogiem, który stał u bram, ale także był wewnątrz naszego kraju. Wy właśnie jesteście symbolem tej walki, bo bez takich jak wy nie byłoby tej wolnej Polski – kontynuował dyrektor.

W restauracji "Cała Naprzód" w Gdańsku odbył się pierwszy zorganizowany przez gdański oddział IPN benefis. Spotkanie poświęcone zastało małżeństwu, które – pomimo represji – walczyło o Polskę wolną i sprawiedliwą. J. i A. Gwiazdowie zasiedli na honorowych miejscach na środku sali. – Osobiście wolałabym usadowić się gdzieś przy stoliku z boku sali – śmiała się pani Joanna na chwilę przed rozpoczęciem benefisu.

Na spotkanie przyszli przyjaciele, rodzina i znajomi, którzy państwa Gwiazdów znają nie od dziś. – To są prawdziwi szaleńcy, wariaci nawet. Chociaż wyglądają na statecznych i poważnych, to tylko pozory. Poza tym, ja nie wiem, jak oni ze sobą wytrzymują, bo są totalnymi przeciwieństwami. Każdy, kto choć raz gościł u nich w domu, o tym doskonale wie – mówił przyjaciel rodziny.

Pomysł na zrealizowanie benefisu zrodził się w gdańskim oddziale IPN. – Jest to pierwsza tego typu impreza przez nas organizowana, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Chcemy pokazać tym ludziom, że byli ważni dla historii, dla nas i dla całej Polski. To jest moment refleksji nad przebytą drogą oraz szacunku i uznania dla tych osób – wyjaśnia dr Karol Nawrocki, naczelnik OBEP IPN w Gdańsku. Benefis celowo został zorganizowany w październiku. – Pani Joanna świętuje w tym miesiącu swoje urodziny – mówi naczelnik. Dla A. Gwiazdy rok 2015 jest również wyjątkowy. – W kwietniu przypadła rocznica 80. urodzin naszego gościa – dodaje K. Nawrocki.

Gdański IPN nieprzypadkowo zdecydował, że pierwszy benefis poświęcony zostanie państwu Joannie i Andrzejowi. – Już jakiś czas temu uznaliśmy, że oni, mimo swojego wielkiego wkładu w historię – w wolne związki zawodowe Wybrzeża, wydarzenia Sierpnia '80 oraz budowę "Solidarności" – nigdy nie zostali uhonorowani w należytym stopniu, dlatego postaramy się, aby ten czas spotkania był połączeniem jubileuszu z przekazaniem wiedzy historycznej – zaznacza K. Nawrocki.

Podczas spotkanie głos zabrało wiele osób związanych z rodziną Gwiazdów. Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło również tortu, kwiatów, prezentów i życzeń dla honorowych gości. Odbył się także koncert młodych stypendystów NSZZ "Solidarność".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama