Ponad milion na remont Nowego Ratusza

W listopadzie rozpocznie się remont Nowego Ratusza w Gdańsku, siedziby Rady Miasta. Zabytkowy budynek czekał na ten moment 16 lat.

Budynek nie był remontowany od momentu, gdy wprowadzili się do niego radni, czyli od 1999 roku. Od tego czasu na zabytkowych murach pojawiły się pęknięcia, a ściany i klatki schodowe uległy zabrudzeniu. 

Prace jednak zaczną się od piwnic, gdzie przy fundamentach zostanie wykonana izolacja antygrzybowa oraz usunięte zostaną zawilgocenia. Na parterze i kolejnych dwóch kondygnacjach będą remontowane pomieszczenia biurowe, likwidowane pęknięcia na ścianach i sufitach, malowana stolarka drzwiowa i okienna.

W ramach prac zostaną wyremontowane także m.in. sale Herbowa na pierwszym piętrze i Toastowa na parterze. Poza malowaniem ścian, zostaną w nich odnowione elementy dekoracyjne, takie jak gzymsy i maszkarony. Zostaną też uzupełnione złocenia.

Budynek wypięknieje również od zewnątrz. Renowacji zostaną poddane elementy kamienne oraz balkon nad głównym wejściem. Przy wjeździe od strony bastionu powstanie stróżówka, w której będą dyżurować strażnicy.

Prace remontowe nie obejmą sali obrad dla radnych, która została odnowiona w zeszłym roku.

Remont zakończy się w maju. Prace za ponad 1,5 mln zł wykona konsorcjum firm Tompol z Gdańska i Konserwacja Zabytków Mathes and Mathes z Torunia.


Gmach Nowego Ratusza powstał w latach 1898-1901 jako siedziba Generalnej Komendantury Garnizonu Pruskiego. Dlatego nad głównym wejście do budynku do dnia dzisiejszego zachował się wizerunek orła - stylizowane godło Prus. W okresie międzywojennym w Nowym Ratuszu urzędowali Wysocy Komisarze Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku.

Podczas II wojny światowej znajdowała się tu siedziba gauleitera Alberta Forstera, wysokiego rangą członka NSDAP, niemieckiego zbrodniarza wojennego. Od 1945 do 1957 roku w dzisiejszym Nowym Ratuszu znajdował się miejski komitet PZPR, a w latach 1957-1978 i w 1988-1999 był tam klub studentów Wybrzeża "Żak".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..